Slivenec
Souřadnice: 50°1′3″ s. š., 14°21′25″ v. d.
Praha - Slivenec se nachází v jihozápadní části Prahy. Leží na náhorní planině nad Prokopským, Radlickým a Chuchelským údolím, v převážně zemědělské krajině. MČ Praha-Slivenec se skládá ze dvou částí - Slivenec a Holyně.
Na východě katastrálního území Slivenec se nachází přírodní park Radotínsko-Chuchelský háj, na západě pak chráněná krajinná oblast Český kras. Severní část Holyně spadá do přírodního parku Prokopského a Dalejského údolí.
Slivenec je již od roku 1974 součástí hlavního města Prahy. Díky své výhodné poloze a snadné dostupnosti centra města je vyhledávanou lokalitou pro bydlení. Dopravní obslužnost je zajišťována autobusovými linkami MHD a dnes již také napojením na novou tramvajovou trať na sídlišti Barrandov a dále pak na trasu metra B.
Památky a významné objekty :
Slivenec: Slivenecký kostel postavený ve 13. století ve stylu ranné gotiky. Je zasvěcen "Všem svatým". Podle původních nákresů byl v r. 1889 opraven architektem Barvitiem. Hlavní oltář je ze dřeva a byl zhotoven roku 1901 řezbářem Petrem Buškem ze Sychrova, vzácné jsou varhany postavené varhaníkem Schiffnerem v r. 1886 a znak Křižovníku s uvedeným letopočtem 1693. Velmi vzácné vitráže v oknech kostela ze 14. století byly vyjmuty a nahrazeny kopiemi, originály je možno vidět v Uměleckoprůmyslovém muzeu.
Holyně: Kaplička byla postavená r. 1861 paní Marii Novotnou. Je zasvěcena sv. Janu Křtiteli. Kaplička je obdélníková s valenou klenbou a okny v bocích.
Historie :
První zmínky o Slivenci a jeho významné poloze je možno nalézt v citátech, ve kterých se uvádí: "V 11. století se připomíná hlavní obchodní cesta z Prahy do Bavor přes Slivenec a Radotín, kde byl přívoz přes Berounku k Mokropsům, průsmykem Všenorským a "Zlatou stezkou" do Bavor, po níž se vozila do Čech sůl". První skutečně zachovalou písemnou zprávou o vsi je však až listina z r. 1253, v níž král Václav I. stvrzuje, že obce Slivenec a Holyně daroval řádu Křížovníků, kterým tyto patřily od této doby do roku 1848. První písemnou zprávu o obci Holyni nalézáme v zakládající listině vyšehradské kapituly, které král Vratislav II. při jejím založení v roce 1088 daroval bohaté prebendy. Obec Holyň je tam jmenována nepřímo ve tvaru Nagolini, tj. Na Holyni.
Obce Slivenec a Holyně byly vždy vedeny jako samostatné obce, v roce 1974 byly připojeny ku Praze a spojeny do jedné městské části.
Slivenecký mramor: Těžba sliveneckého mramoru probíhá již od 13. století. Červeným sliveneckým mramorem je ozdoben např. Zbraslavský kostel. Slivenecký mramor byl použit i jako základní kámen při stavbě Národního divadla, kam byl přivezen 16. května 1868.
Podívejte se na fotograf Praha a autoškoly Praha.
Zdroj článku
https://cs.wikipedia.org/wiki/Slivenec
https://www.praha-slivenec.cz