Obvod Praha 4

 

Znak Praha 4

Bývaly doby, kdy se do Braníka jezdilo kočárem nebo vlakem na celodenní výlet. Dnes se do Braníka jezdí tramvají, autobusem nebo i autem a nejen on je spolu s ostatními původními obcemi součástí hlavního města a spadá pod městskou část Praha 4. Ta nově vznikla 24. listopadu 1990 a rozkládá se na pravém břehu Vltavy jižně od historického centra. Kdysi pod Prahu 4 spadaly například i Modřany, kde stály budovy vyhlášených čokoládoven.

Prahu 4 ovšem i tak provází několik nej, která zcela jistě stojí za zmínku: co do věku zde totiž leží nejstarší hřbitov, a to ten vyšehradský, založený v roce 1887. Nachází se tu také nejstarší rotunda, a to opět na Vyšehradě – rotunda sv. Martina ze 12. století. Co do výšky pak nad panoramatem Prahy ční bývalá budova Českého rozhlasu na Pankráci se svými 109 m a třiceti poschodími, a také Nuselský most, jehož délka činí 485 m, šířka 26 m, a výška 40 m. V posledních letech jsou z bezpečnostních důvodů na mostě budovány značné ochranné prvky, zabraňující pádu z mostu.

Na území této městské části se dále nachází největší administrativní budova na Roztylech a plavecký stadion v Podolí, který zahájil svůj provoz v červnu 1965, a to rovnou mezinárodními spartakiádními plaveckými závody. Podolí nabízí milovníkům fotografování, rekreace a vodních sportů navíc ještě další možnost. Tou jsou tzv. Žluté lázně, které byly oblíbené a vyhlášené zejména za první republiky 20. století, aby posléze na mnoho let upadly téměř v zapomnění. Teprve v devadesátých letech byly zrekonstruovány, zřízeno nové zázemí a dnes jsou znovu hojně navštěvovány nejen kvůli koupání, ale také mnoha kulturním a sportovním akcím. Jednou z těch, které navazují na určité tradice, je například Podolská pouť, která se konala ve Žlutých lázních letos poprvé.

Praha 4 však disponuje dalšími zajímavostmi – na rozhraní Prahy 2 a Prahy 4 se totiž při nábřeží a u Vyšehradu nachází několik kubistických domů a dále také vila v Hodkovičkách, které jsou jednou z několika unikátních připomínek specifického českého kubismu.

V této městské části se také nacházejí Kavčí Hory, kde stojí budova České televize, mohou se zde pochlubit nově založeným Divadlem na Fidlovačce, krásným parkem Na Jezerce a mnoha kouzelnými vilovými čtvrtěmi.

Úřad městské části Praha 4 sídlí v ul. Táborská 350/32, 140 45 Praha 4 – Nusle, vede k němu tram č. 18, bus č. 193 – zastávka Nuselská radnice.

 

Své služby v oblasti řidičských kurzů na osobní automobyl, na motocykl nebo školení řidičů Vám ráda poskytne kterákoliv Autoškola Praha 4. Na portále Nej Autoškola.cz najdete veškeré autoškoly působící v regionu Praha 4.

 

Seznam obcí a jejich částí

BraníkHodkovičkyKrčKunraticeLhotkaMichleNuslePodolíVinohradyZáběhlice

 

Zdroj článku

https://cs.wikipedia.org/wiki/Praha_4

https://www.praha4.cz

https://www.praha.eu


Chcete opravdu krásné svatební fotografie z Vaší svatby? Kvalitního fotografa můžete vybírat na Nej fotograf.cz .

 

TOPlist

optimalizace PageRank.cz