Holyně

 

Souřadnice: 50°1′44″ s. š., 14°21′17″ v. d.

Holyně je katastrálním územím Prahy. Leží v městské části Praha-Slivenec a spadá do správního obvodu Praha 5. Je zde evidováno 14 ulic a 169 adres. Žije zde 400 obyvatel.

V centru Holyně je náves - nyní náměstí Pod Lípou. Náměstí a jeho okolí bylo po roce 2000 upraveno. Jeho horní část kolem kaple a konečné městského autobusu byla dokončena v roce 2008. Jedná se o klidnou lokalitu s velice příjemným prostředím k bydlení.

 

Památky a významné objekty :

Kaple sv. Jan Křtitele: Pseudorománský objekt nechala v r. 1861 postavit na svůj náklad místní občanka a gruntovnice paní Marie Malá, když do jejího povozu udeřil blesk a lidé, vracející se z pole, zázrakem přežili. V místě události byl ještě před stavbou kaple umístěn z vděčnosti kamenný kříž.

Součástí interiéru byl malý oltářík a v kapli byla jedenkrát ročně, při svatojánské pouti, sloužena mše. Z malé vížky bylo zvoněno každý den poledne a klekání. To měli na starosti obyvatelé místní pastoušky. Později byly z kaple vypravovány pohřby.

V roce 2007 vedení radnice městské části rozhodlo o využití interiéru kaple ke kulturním účelům. Na základě tohoto rozhodnutí postupovaly další práce na vnitřku i okolí objektu. Restaurátorům pod vedením ing.arch Hubeňáka, zahradní architektky Šimkové i místní firmě p. Janáčka a p. Vraného se v součinnosti s obcí podařilo rekonstrukci úspěšně dovést až ke slavnostnímu otevření.

 

Historie :

Holyně je malá vesnice, která se ani připojením k Praze příliš nezměnila. První část Holyně byla připojena v roce 1968, celé katastrální území pak v roce 1974.

 

Podívejte se na fotograf Praha a autoškoly Praha.

 

Zdroj článku

https://cs.wikipedia.org/wiki/Holyn%C4%9B

https://www.praha-slivenec.cz


Chcete opravdu krásné svatební fotografie z Vaší svatby? Kvalitního fotografa můžete vybírat na Nej fotograf.cz .

 

TOPlist

optimalizace PageRank.cz