Obvod Praha 2

 

Znak Praha 2

Praha 2 se dá vnímat z mnoha úhlů. Jako místo opředené historií, kdy dle legendy Libuše kázala z Vyšehradu, nebo část Prahy s mohutným rozmachem jak ve středověku za Karla IV., který v roce 1348 založil Nové Město pražské, tak v 19. století, kdy se po zboření hradeb prudce rozvíjely Vinohrady a Nusle, popřípadě i ve dvacátém století a dnes, kdy zde vzniká zajímavá moderní architektura (Tančící dům). Anebo jako protiváhu levého břehu Vltavy a Pražského hradu s původním knížecím sídlem na Vyšehradě, nebo jako městskou část s největším náměstím v hlavním městě.

Nejvíce je ale Praha 2 spjata s císařem Karlem IV. Byl to totiž právě on, který dal vzniknout Novému Městu pražskému, spolu s mnoha zajímavými stavbami. Do tohoto celku, obehnaného mohutnými hradbami, patřila tři náměstí – Dobytčí trh (dnešní Karlovo), Koňský trh (Václavské) a Senný trh (Senovážné). Přístup do Nového města byl veden čtyřmi branami: Špitálskou, Horskou, Koňskou a Svinskou.

Postupně zde vyrůstaly jak obytné domy, tak i mnoho zajímavých staveb. Dodnes je například velmi obdivovaná Novoměstská radnice, známá z mnoha fotografií, která mimo jiné pamatuje první pražskou defenestraci, nebo klášter Na Slovanech, který byl sice zbudován také Karlem IV., ale jeho současná podoba pochází z druhé poloviny 20. století, kdy byl celý areál rekonstruován po vybombardování ve 2. sv. válce.

Praha 2 jsou ale také Vinohrady, s krásnými vilovými čtvrtěmi, okouzlující Havlíčkovy sady (zvané též Grébovka), kde zachovalá vinice připomíná, že právě na Vinohradech se kdysi ve velkém pěstovala vinná réva, nebo Botanická zahrada Na Slupi, která se pyšní mnoha zajímavostmi z rostlinné říše. Zajímavou architekturou se může pochlubit také například podolská vodárna, která slouží jako rezervní zdroj pitné vody pro Prahu a nedaleko i podolská porodnice se svou fasádou z červených cihel.

A i když Prahu 2 také ne příliš šťastně rozděluje dopravní tepna zvaná magistrála, která půlí náměstí I. P. Pavlova, návštěvník, vstupující do městské části Praha 2 si zde nepochybně najde mnoho krásných koutů, které poslouží k odpočinku a rozjímání.

Úřad městské části Praha 2 sídlí na Náměstí Míru 20/600, Praha 2, 120 39, dopravní spojení je možné metrem (stanice Náměstí Míru) nebo tramvají č. 4, 10, 16,22, 23.

 

Své služby v oblasti řidičských kurzů na osobní automobyl, na motocykl nebo školení řidičů Vám ráda poskytne kterákoliv Autoškola Praha 2. Na portále Nej Autoškola.cz najdete veškeré autoškoly působící v regionu Praha 2.

 

Seznam obcí a jejich částí

NusleNové MěstoVinohradyVyšehrad

 

Zdroj článku

https://cs.wikipedia.org/wiki/Praha_2

https://www.praha2.cz

http:/www.praha.eu


Chcete opravdu krásné svatební fotografie z Vaší svatby? Kvalitního fotografa můžete vybírat na Nej fotograf.cz .

 

TOPlist

optimalizace PageRank.cz