Obvod Praha 1

 

Znak Praha 1

Četné archeologické nálezy kolem potoka Brusnice, na Loretánském náměstí nebo například na Malostranském náměstí ukazují, jaká dávná minulost se skrývá pod vrstvami půdy, dlažby i asfaltu. Podstatná část hlavního města byla podle těchto vykopávek osídlena již v pravěkých dobách, na Praze 1 již od neolitu. Postupem doby se nejprve samostatně formovala jednotlivá sídliště jak na levém, tak pravém břehu Vltavy, aby se později spojila v jedno město. Tak, jak město rostlo, bylo potřeba jej opět "nějak" rozdělit, a tak postupně vznikaly jednotlivé obvody, které v průběhu let měnily své hranice, různě se spojovaly nebo naopak dělily, až do současnosti, díky existují jednotlivé městské části, leckdy zahrnující několik původních obvodů dohromady.

Městská část Praha 1 byla nejprve 1. července 1960 ustavena zákonem o územním členění státu, v roce 1990 pak předefinována jako území tvořené městskou částí Praha 1. Její hranice se tím nezměnily.

 

Je nejnavštěvovanější pražskou městskou částí, což je zásluha především rozsáhlého území pokrytého historickými, především architektonickými skvosty. Bezesporu nejvíce fotografovaným a vyhledávaným místem turistů je Karlův most a Pražský hrad, následovány jsou Starým Městem a zejména pak židovskou čtvrtí Josefovem s krásnými synagogami a původním hřbitovem. Na protějším břehu při cestě na Hrad se každý může zastavit v mnoha kavárničkách Malé Strany nebo projít podél Vltavy po Kampě, kde se může zastavit také u domu Jiřího Wericha nebo v galerii Kampa. současně se zde může posadit a kochat ve Vojanových sadech, jedné z nejzajímavějších pražských zahrad, minout by neměl ani další, před pár lety kompletně zrenovovanou Vrtbovskou zahradu, nemluvě o zahradách Pražského hradu.

Při cestě po Praze 1 provází každého také nespočet galerií, kaváren, ve kterých vystavují převážně mladí avantgardní umělci, nebo naopak Rudolfinum – koncertní a výstavní síň, která hostí velké, leckdy i mezinárodní výstavy a koncerty, za Karlovým mostem pak legendární Národní divadlo a slavná kavárna Slavia, která hostila umělce i literáty od svého vzniku.

Hned skoro vedle je pak Žofín, od 19. století, kdy byl postaven, místo pro plesy a významné společenské akce, dnes současně také místo pro návštěvy státníků, kongresy a konference, ale i pro akce pro děti či seniory, prezentační akce špičkových firem, manažerská setkání nebo třeba taneční kurzy či galavečeře…

Na Praze 1 sídlí rovněž státní instituce jako je Parlament ČR, Vláda ČR a již zmíněný Pražský hrad, který je současně sídlem prezidenta republiky. Podstatná část Prahy 1 je rovněž zapsána v seznamu UNESCO.

Úřad městské části sídlí v ulici Vodičkova 18, přibližně 200 m od stanic metra Můstek a asi 500 m od stanice metra Muzeum. Tramvaj č. 3, 9, 14, 24, vás k němu zaveze do stanice Vodičkova nebo Lazarská.

 

Své služby v oblasti řidičských kurzů na osobní automobyl, na motocykl nebo školení řidičů Vám ráda poskytne kterákoliv autoškola Praha. Na portále Nej Autoškola.cz najdete veškeré autoškoly působící v regionu Praha 1.

 

Seznam obcí a jejich částí

JosefovHolešoviceHradčanyMalá StranaNové MěstoStaré MěstoVinohrady

 

Zdroj článku

https://cs.wikipedia.org/wiki/Praha_1

https://www.praha1.cz

http:/www.praha.eu


Chcete opravdu krásné svatební fotografie z Vaší svatby? Kvalitního fotografa můžete vybírat na Nej fotograf.cz .

 

TOPlist

optimalizace PageRank.cz