Obvod Praha 15

 

Znak Praha 15

Tak jako mnoho jiných původních obcí byly i Hostivař a Horní Měcholupy přičleněny k hlavnímu městu až ve dvacátém století, konkrétně v roce 1922 (Hostivař) a 1968 (Horní Měcholupy). Od té doby se jejich tvář značně změnila, zejména výstavbou panelových sídlišť, která zde vyrůstala zejména během 80. let. Skokový rozvoj zažila Praha 15 ještě o dalších deset let později, když zde nejprve v roce 1995 vyrostla nová budova radnice, o rok později začala fungovat Centrální depozitář Národní knihovny ČR s kapacitou 4 miliony svazků a v roce 1997 bylo v Hostivaři otevřeno jedno z prvních obchodních center.

Historie praví, že Hostivař existovala již v 11. století, kdy se o ní v roce 1068 zmiňuje Kosmova kronika, a to v souvislosti se sporem přemyslovských knížat o to, kdo bude sedět na biskupském stolci. Spor skončil smírem, vojska zde rozložená zase odtáhla a ves zůstala zachována pro pozdější generace. Svůj název získala údajně dle jakéhosi Hostivara (přezdívka vlivného muže spojená s činností) pravděpodobně sídlícího na ostrožně nad Botičem. Hostivar pro „hosty“ (staročesky – cizince) vařil nebo je varoval, chránil. Vlastníci se ovšem střídali, mezi nimi byl například i purkrabí Vilém z Rožmberka, z jehož rodového erbu vychází i současný znak, respektive horní pole pravé poloviny štítu znaku městské části Praha 15. V jeho majetku byla Hostivař až téměř do konce 18. století. To už zde přes osmdesát let existovala dřevěná škola, kterou o století později nahradila škola kamenná. Později přibyla ještě jedna, pak železnice a nádraží a na přelomu století začaly v Hostivaři vznikat první továrny a mnoho z nich existuje dodnes, i když pod jinými názvy. V padesátých letech 20. století přibyla k železnici ještě tramvaj. K rekreačním účelům zde slouží Hostivařská přehrada s přilehlým lesoparkem, v jejímž blízkém okolí se nacházejí meandry Botiče, vyhlášené za chráněné přírodní území. Rádi jej navštěvují fotografové amatéři a profesionálové. Nad přehradou se pak rozkládá hradiště z doby halštatské. Stará Hostivař byla prohlášena za památkovou zónu. Vyhlášený je zejména Toulcův dvůr, původní gotická tvrz ze 14. století, která dnes slouží jako ekologicko-vzdělávací centrum a často se zde konají také svatební obřady.

Svou podobu i vlastníky měnily také Horní Měcholupy. Původně zde stály desítky domů, kterým vévodil dvůr v novogotickém stylu. Časem začal sloužit jako velkostatek, kam až do roku 1848 chodili místní lidé na robotu. Jeho majitelé se postupně střídali a po válce byl v roce 1950 znárodněn. Jeho osud stejně jako ostatních domů byl zpečetěn po roce 1978, kdy došlo k demolici z důvodu plánované výstavby panelového sídliště. Z někdejší dominanty zůstala zachována pouze věž, která ovšem vzala za své v roce 1983. Na jejím místě dnes stojí administrativní třípodlažní budova Kulturního centra Varta. Jedním ze zachovaných historických objektů je pískovcový pomník padlých s nápisem Hrobům v dáli, který kdysi stával na rohu dnešních ulic Lochotínská a Milánská. V roce 1967, z důvodu rozšiřování komunikace, byl pomník přemístěn na důstojnější místo – tehdejší náves. V současné době stojí v parčíku s pěkně upraveným okolím. Jméno původní obce naznačuje, že Horní Měcholupy byly založeny na trase dávné obchodní cesty, v místě hlubokých lesů, kde se zdržovali „lupiči měchů“ – zavazadel.

Úřad městské části Praha 15 sídlí na adrese Boloňská 478, Praha 10, dopravní spojení je autobusem č. 240, 271, 154, 183, zastávka sídliště Horní Měcholupy.

 

Své služby v oblasti řidičských kurzů na osobní automobyl, na motocykl nebo školení řidičů Vám ráda poskytne kterákoliv Autoškola Praha 15. Na portále Nej Autoškola.cz najdete veškeré autoškoly působící v regionu Praha 15.

 

Seznam obcí a jejich částí

Dolní MěcholupyDubečHorní MěcholupyHostivařPetroviceŠtěrboholy

 

Zdroj článku

https://cs.wikipedia.org/wiki/Praha_15

https://www.praha15.cz

https://www.praha.eu


Chcete opravdu krásné svatební fotografie z Vaší svatby? Kvalitního fotografa můžete vybírat na Nej fotograf.cz .

 

TOPlist

optimalizace PageRank.cz