Obvod Praha 17

 

Znak Praha 17

Obec Řepy existuje od 13. století, kdy patřila do vlastnictví Abatů z Břevnova. Původní zástavba malých domků byla postupně doplňována především v 80. letech výstavbou novou – panelovými domy, které dnes v zásadě tvoří tuto městskou část. S výstavbou se započalo směrem od Motola, následně pokračovala podél železniční trati, kde je dnes jižní část sídliště, a tak bylo možné severní oblast mezi tratí a starými Řepy dokončit do roku 1991. Po roce 1990 výstavba sídliště ustala přesto, že plánováno bylo ještě rozšíření i v budoucích letech. Tramvajová linka na sídliště vede od roku 1988 a je zakončena typickou tramvajovou smyčkou. Zajímavou moderní architekturou vyniká budova radnice, která je postavena ve zcela novém, atypickém a příjemně vzdušném tvaru. Úřad této městské části je pověřen výkonem rozšířené působnosti státní správy též pro území městské části Praha-Zličín, které leží v městském obvodu Praha 5 a zahrnuje katastrální území Zličín, Sobín a část katastrálního území Třebonice.

Původní ves Řepy byla k Praze připojena v roce 1968 a do konce roku 2001 byla jako městská část Řepy součástí Prahy 6. Dnes existuje pod označením městská část Praha 17.

V její historii zaznívá výrazně jméno pověstného zločince, původně vojína c. k. pluku Václava Babinského, který loupil i vraždil, ve svých 44 letech byl nakonec dopaden a 1. 5. 1840 také odsouzen na dvacet let těžkého žaláře. Většinu svého trestu si odpykal v brněnském Špilberku. Po propuštění odešel do kláštera Kongregace milosrdných sester v pražských Řepích, kde pracoval jako zahradník. Zde byl také 1. srpna 1879 pohřben na hřbitově trestankyň a jeho hrob dnes připomíná pomník, nově vybudovaný úřadem Prahy 17. Na hřbitově řádových sester v Řepích se točily také scény z filmu Kytice, díky tomu se oblast stala vyhledávanou destinací fotografů. Ve staré části Řep se dochovaly některé významné stavby, jako například Kostel Svaté rodiny a bývalá ženská věznice.

Budoucí rozvoj této městské části se bude odehrávat zřejmě především v oblasti dopravy, protože se zvažuje prodloužení linky metra A ze stanice Dejvická do Řep a na Zličín k lince B. Poblíž konečné tramvaje se nachází železniční nádraží Praha-Zličín, sloužící jako spojení s Kladnem na trati Hostivice – Praha-Smíchov.

Úřad městské části Praha 17 sídlí na adrese Žalanského 291/12b, Praha 6 – Řepy, dopravní spojení je tramvají č. 7, 9, 10.

 

Své služby v oblasti řidičských kurzů na osobní automobyl, na motocykl nebo školení řidičů Vám ráda poskytne kterákoliv Autoškola Praha 17. Na portále Nej Autoškola.cz najdete veškeré autoškoly působící v regionu Praha 17.

 

Seznam obcí a jejich částí

ŘepySobínTřeboniceZličín

 

Zdroj článku

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%98epy

https://www.repy.cz

https://www.praha.eu


Chcete opravdu krásné svatební fotografie z Vaší svatby? Kvalitního fotografa můžete vybírat na Nej fotograf.cz .

 

TOPlist

optimalizace PageRank.cz