Radlice

 

Souřadnice: 50°3′26″ s. š., 14°23′17″ v. d.

Radlice jsou část Prahy, administrativně řazená k Praze 5.

Dnes jsou Radlice evidentně tranzitní čtvrtí, bylo tomu ovšem i v minulosti. Dříve tudy jezdili zaměstnanci z centra Prahy do Walterovy továrny v Jinonicích, dnes metrem cestují tisíce lidí na Luku, Lužiny a Stodůlky. V kopcích okolo terminálu stanice se nacházejí rodinné domky. V ulici Radlická, směrem ke Smíchovu a k řece jsou městské činžovní domy. V roce 2007 byl v těsné blízkosti stanice metra Radlická vybudován obchodní komplex budov ČSOB.

 

Od roku 1988 je zajištěná doprava metrem. Radlická je sice nejméně vytíženou stanicí, to je ale také způsobeno tím, že dříve existovaly plány zastavět plošinu na jih od Radlic sídlištěm. Od Smíchova sem zasahuje tramvajová trať Smíchov - Radlice, která je v současné době prodlužována ze své současné konečné Laurová až ke stanici metra Radlická a přilehlému komplexu ČSOB.

Hlavní tepnou dnešní dopravy je Radlická ulice. V budoucnosti se počítá, že by tudy byla vedena radiála od plzeňské dálnice D5 až po městský okruh tato radiála by přebrala část tranzitní dopravy, která nyní vede Plzeňskou ulicí.

 

Historie :

Radlice byly až do roku 1922 malá vesnice. Po připojení k Praze se staly okrajovou čtvrtí bez většího zájmu. Zástavba se rozvíjela jen pomalu, stavěly se zde rodinné domy. Až na začátku 80. let došlo k velkým změnám. Výstavba metra na Jihozápadní město si vynutila přestavbu. Byly zbořeny staré Radlice, na jejich místě vznikl autobusový terminál a plavecký bazén. Z této doby zde zůstala kaplička (u metra za ČSOB) a starý radlický židovský hřbitov (na kopci směr Dívčí hrady). Náhrobky jsou z 18., 19. a ze začátku 20. století.

 

Podívejte se na fotograf Praha a autoškoly Praha.

 

Zdroj článku

https://cs.wikipedia.org/wiki/Radlice


Chcete opravdu krásné svatební fotografie z Vaší svatby? Kvalitního fotografa můžete vybírat na Nej fotograf.cz .

 

TOPlist

optimalizace PageRank.cz