Obvod Praha 19

 

Znak Praha 19

Celé území městské části Praha 19 tvoří Kbely. K velké Praze byly připojeny roku 1968, ale jejich rozvoj započal mnohem dříve, a to již v devatenáctém století, kdy zde vznikla továrna na krycí lepenku a dvě cihelny. Dominantou Kbel se stal 43 m vysoký železobetonový maják, stojící již osmdesát let na zdejším letišti, který byl vyhlášen kulturní památkou. Na jeho stavbu bylo vynaloženo více než 800 tisíc korun. Maják měl dva účely: jednak sloužil jako vodárenská věž, jednak jako maják pro navádění přistávajících letounů. Jeho podobu navrhl architekt Otakar Novotný, autorem čtyř plastik na horní části věže je sochař Jan Lauda.

Svítivost ve věži umístěného reflektoru byla 2,75 milionu svíček a jeho světlo mohli za jasného počasí vidět letci až na vzdálenost asi 80 km. Loni byla slavnostně ukončena rekonstrukce věže, kterou realizovala Armáda ČR ve spolupráci s památkáři. Vnitřek dnes slouží jako součást Vojenského historického muzea, které je v areálu kbelského letiště. To bylo vybudováno hned po skončení první světové války, a v roce 1920 už zde byla v provozu civilní letecká doprava, a také vysílání československého rozhlasu. O rok později pak přibyly dva významné podniky – hlavní letecké dílny, dnes Letecké opravny Kbely a později Vojenské telegrafní dílny, dnes Pal a.s.

Jako mnoho jiných významných objektů, i kbelské letiště bylo za 2. světové války obsazeno německou armádou, zejména Luftwafe. To se stalo osudným v roce 1945, kdy byly Kbely a okolí bombardovány spojeneckými vojsky. Což bylo zachyceno na mnoho poválečných fotografií.

O obci samotné se první zmínky objevují již ve 12. století, kdy zde býval poplužní dvůr. Dodnes si zachovávají charakter spíše rodinné zástavby, i když v padesátých letech se započalo s výstavbou dvou sídlišť. Panelové domy však mají maximálně deset podlaží. Teprve v posledních letech se začíná více rozvíjet další bytová zástavba. Název obce je odvozován buď od názvů na dobových mapách, kde je uváděna jako Quele, Gbel nebo Gbelle. Podle jiných historických údajů vznikl název podle toho, že zde byly vydatné prameny, jiné udávají, že se krajina svažovala do středu Kbel, a proto připomínala kbelík. V roce 1674 vznikla tzv. Svatováclavská cesta, která vedla z Karlína přes Kbely až do Mladé Boleslavi a zdobilo ji celkem 44 barokních kapliček s trojúhelníkovými štíty.

Úřad městské části sídlí na adrese Semilská 43/1, Praha 9-Kbely, dopravní spojení je autobusem č. 110, 185, 186, 202, 259, 269, 280, 302, 349, 354, 513, 603.

 

Své služby v oblasti řidičských kurzů na osobní automobyl, na motocykl nebo školení řidičů Vám ráda poskytne kterákoliv Autoškola Praha 19. Na portále Nej Autoškola.cz najdete veškeré autoškoly působící v regionu Praha 19.

 

Seznam obcí a jejich částí

KbelySataliceVinoř

 

Zdroj článku

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kbely

https://www.praha19.cz

https://www.praha.eu


Chcete opravdu krásné svatební fotografie z Vaší svatby? Kvalitního fotografa můžete vybírat na Nej fotograf.cz .

 

TOPlist

optimalizace PageRank.cz