Obvod Praha 11

 

Znak Praha 11

Zatímco původní obec Chodov je připomínána již koncem 12. století, obec Háje, která tvoří druhé katastrální území, vznikla až někdy v 18. století. Obě původní vesnice byly spojeny do jedné městské části v roce 1968. Jejich dnešní podoba je z větší části moderní – tvoří ji velká sídliště Jižní Město I. a Jižní Město II., která byla postavena během 70. a 80. let. Potíže spojené s novou výstavbou především JM I bez dalšího zázemí vtipně a ironicky zachycuje film režisérky Věry Chytilové Panelstory. Dnes zde nicméně žije většina z 80 tisíc obyvatel jedenácté městské části.

Panelovou zástavbu oživuje výstavba již zcela současná, a to především velké administrativní centrum The Park s kompletně prosklenou fasádou, jehož čelní část, otočená k brněnské dálnici je opatřena ještě rovněž prosklenou zástěnou, kterou porůstá zeleň. Do budoucna tak řidiči jedoucí na Brno uvidí místo obří budovy jen velkou zelenou plochu. Dalším zajímavě řešeným moderním objektem s příjemným interiérem je nákupní centrum Chodov, které se tyčí přímo u stejnojmenné stanice metra a bylo otevřeno poměrně nedávno – na podzim v roce 2005. Jako další příklad, jak se na okraji Prahy rozvíjí vcelku příjemná současná architektura měl být i mrakodrap Poutník u stanice metra Háje. Předpokladem bylo nejen další obchodní, ale i obytné zázemí pro občany Hájů. Ti však s výstavbou razantně nesouhlasí a investor tak od svého záměru ustoupil.

Přesto se zde stále staví: například nový obytný komplex Kulatý Chodovec nebo Křtiny v Milíčově, který byl jako dvůr součástí Hájů.

Komu by však scházela nostalgie po starých časech, známou z fotografií, může si udělat procházku na "starý Chodov", kde v období první republiky byla vystavěna vilová čtvrť nebo do okrouhlé Chodovské tvrze, pocházející z poloviny 13. století, kdy sloužila jako tvrz vodní. Ze starých Hájů toho naopak mnoho nezbylo, původní zástavba musela ustoupit výstavbě metra v roce 1975. Nicméně jako připomínka starých časů je zde kaplička sv. Jana Nepomuckého z roku 1841. Dalšími zajímavými místy k procházkám a odpočinku poslouží ale Milíčovský, Hostivařský nebo Kunratický les, tvořící pomyslný prstenec kolem sídlišť, zdejší rybníky včetně Hostivařské přehrady nebo mnohá sportoviště. Městská část Praha 11 vykonává rovněž povinnosti spojené se státní správou v rámci správního obvodu, a to jak pro m. č. Praha 11, tak pro městské části Praha-Šeberov, Praha - Újezd, Praha - Křeslice.

Úřad městské části Praha 11 sídlí na adrese Ocelíkova 672, Praha 4.

 

Své služby v oblasti řidičských kurzů na osobní automobyl, na motocykl nebo školení řidičů Vám ráda poskytne kterákoliv Autoškola Praha 11. Na portále Nej Autoškola.cz najdete veškeré autoškoly působící v regionu Praha 11.

 

Seznam obcí a jejich částí

HájeChodovKřesliceŠeberovÚjezd u Průhonic

 

Zdroj článku

https://cs.wikipedia.org/wiki/Praha_11

https://www.praha11.cz

https://www.praha.eu


Chcete opravdu krásné svatební fotografie z Vaší svatby? Kvalitního fotografa můžete vybírat na Nej fotograf.cz .

 

TOPlist

optimalizace PageRank.cz