Košíře

 

Souřadnice: 50°3′59″ s. š., 14°22′11″ v. d.

Košíře jsou čtvrť a katastrální území v Praze, nacházejí se v údolí Motolského potoka na jeho pravém břehu. Na severu sousedí se Smíchovem a Motolem, na jihu s Jinonicemi a Radlicemi. Jsou součástí městské části i městského obvodu Praha 5. V letech 1896–1921 byly městem.

V údolí, podél Motolského potoka se nacházejí několikapatrové činžovní domy z meziválečného období, i některé z 50. let. Na svazích jsou vily, v některých se nacházejí i zahraniční velvyslanectví. Středem celých Košíř vedou dvě tepny silniční dopravy - ulice Plzeňská a Vrchlického. Košíře jsou spíše tranzitní oblastí - přes tuto čtvrť jezdí lidé z Řep do centra a z Jihozápadního města na Strahov.

 

Památky a významné objekty :

V místě dnešního parku Pod Kavalírkou po první světové válce založil filmový režisér, scénárista a podnikatel, košířský rodák Karel Lamač, filmový ateliér Kavalírka, druhé stálé plně vybavené profesionální filmové studio na území Československa. Točily se zde němé filmy, dodnes uváděné ve filmové historii. Činnost ateliéru a jeho filmy byly velmi úspěšné a vážně konkurovaly filmům tehdejší společnosti AB. Provoz košířského ateliéru ale ukončil v roce 1929 požár a již nebyl obnoven.

V dnešní ulici Musílkově - dříve Na Košířské Václavce - byl Schmitzerův hostinec, kde prožil dětství a mládí známý divadelní, ale zejména filmový herec Jiří Sovák (Schmitzer). Svoji hereckou kariéru začínal jako divadelní ochotník v divadelním sále tehdejšího společenského centra Košíř Mlynářka, dnes již bohužel neexistujícího, které bylo na Plzeňské ulici u vyústění ulice Holečkovy.

Ve vile Turbová poblíže křižovatky ulic Vrchlického / Jinonická měl v létech 1938÷1958 pronajatý byt a ateliér Jiří Trnka, kde vytvořil výpravu a natočil většinu záběrů ke svým nejznámějším loutkovým filmům.

V roce 1999 se v části Na Cibulkách natáčely Pelíšky.

V části na Cibulkách v ulici U Tenisu prožil dětství a mládí zpěvák a herec Karel Štědrý.

 

Historie :

Košíře bývaly až do druhé poloviny 19. století vesnicí. Potom, s rozvojem průmyslu, nastal i jejich rozvoj. Díky novým průmyslovým podnikům na Smíchově byly nutné ubytovací kapacity; do Košíř se stěhovali dělníci. V roce 1896 byly Košíře povýšeny na město. V roce 1922 se staly součástí Velké Prahy. Protože zástavba na území celých Košíř byla již téměř dokončená před 2. světovou válkou, funkcionalistický kostel sv. Jana Nepomuckého byl dokončen dokonce až v roce 1942, nedošlo zde k výstavbě většího sídlištního celku; vyskytuje se zde pouze pár osamělých panelových domů.

 

Podívejte se na fotograf Praha a autoškoly Praha.

 

Zdroj článku

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%A1%C3%AD%C5%99e


Chcete opravdu krásné svatební fotografie z Vaší svatby? Kvalitního fotografa můžete vybírat na Nej fotograf.cz .

 

TOPlist

optimalizace PageRank.cz