Praha

 

Praha kraj - znak

Praha je hlavní a současně největší město České republiky. Leží mírně na sever od středu Čech na řece Vltavě, uvnitř Středočeského kraje, jehož je správním centrem, ale jako samostatný kraj není jeho součástí. Je sídlem velké části státních institucí a množství dalších organizací a firem. Sídlí zde prezident republiky, vláda, ústřední státní orgány a vrchní soud. Mimoto je Praha sídlem řady dalších úřadů, jak ústředních, tak i územních samosprávných celků; sídlí zde též ústředí většiny politických stran a centrály téměř všech církví, náboženských a dalších sdružení s celorepublikovou působností registrovaných v ČR.

Praha matka měst

Město Prahu podle pověsti založila moudrá kněžna Libuše, manželka Přemysla Oráče, zakladatele rodu, o jehož počátcích se můžeme pouze dohadovat. S naprostou přesností však víme, že se jeho vláda udržovala v naších zemích několik set let, a to až do 4. srpna 1306, kdy byl v Olomouci zavražděn poslední Přemyslovec po meči Václav III.

Pokud máme zprávy o počátcích dějin našeho hlavního města, pak pocházejí zejména z pramenů římských, franských anebo byzantských. Náš první hodnověrnější kronikář Kosmas žil až na přelomu 11. a 12. století.

Jedno z nejuznávanějších svědectví pochází z let 965 – 966, kdy navštívil Prahu jako člen poselstva cordobského chalífa-Hakama II. k císaři Otovi I. arabsko-židovský kupec Ibrahím ibn Jákúb at-Tartúši. Jeho originální svědectví se nezachovalo, existuje jen v několika mladších přepisech, je však obecně přijímáno:„Město Frága je vystavěno z kamene a vápna…“ Dále se dozvídáme, že město je střediskem rozsáhlého obchodu, kde je možné získat cín, kožešiny, koně, drůbež, sedla na koně, uzdy, štíty i otroky... Obchodují zde Rusové, Slované, muslimové, Židé… Za zboží je možné platit kovovými mincemi i jemnými plátěnými šátečky, které jako platidlo užívají zvláště Slované.

Od počátků naší historie je město Praha centrem všech událostí, které se v této zemi staly, až do naší současnosti. Jestli chce někdo vědět, kdy přesně byla založena Praha, najde odpověď v kalendáři Daniela Adama z Veleslavína (1546 – 1599). Stalo se to 2. listopadu 723 našeho letopočtu. A je-li Praha hlavním městem Čech, je nesporně hlavním městem Prahy Staré Město.

 

Administrativní členění do obvodů

Území kraje je vymezeno městskými obvody:

Praha 1Praha 2Praha 3Praha 4Praha 5Praha 6Praha 7Praha 8

Praha 9Praha 10Praha 11Praha 12Praha 13Praha 14Praha 15

Praha 16Praha 17Praha 18Praha 19Praha 20Praha 21Praha 22

 

Administrativní členění

BěchoviceBeniceBohniceBraníkBřevnovBřeziněvesBubenečČakoviceČerný MostČimiceDejviceDolní ChabryDolní MěcholupyDolní PočerniceDubečĎábliceHájeHájek u UhříněvsiHloubětínHlubočepyHodkovičkyHolešoviceHolyněHorní MěcholupyHorní PočerniceHostaviceHostivařHradčanyHrdlořezyChodovCholupiceJinoniceJosefovKamýkKarlínKbelyKlánoviceKobylisyKolodějeKolovratyKomořanyKošířeKráloviceKrčKřesliceKunraticeKyjeLahoviceLetňanyLhotkaLibeňLibocLibušLipanyLipenceLochkovLysolajeMalá ChuchleMalá StranaMalešiceMichleModřanyMotolNebušiceNedvězí u ŘíčanNové MěstoNuslePetrovicePísnicePitkovicePodolíProsekPřední KopaninaRadliceRadotínRuzyněŘeporyjeŘepySataliceSedlecSlivenecSmíchovSobínStaré MěstoStodůlkyStrašniceStřešoviceStřížkovSuchdolŠeberovŠtěrboholyTočnáTrojaTřeboniceTřeboradiceUhříněvesÚjezd nad LesyÚjezd u PrůhonicVeleslavínVelká ChuchleVinohradyVinořVokoviceVršoviceVysočanyVyšehradZáběhliceZbraslavZličínŽižkov

 

Zdroj článku

https://cs.wikipedia.org/wiki/Praha

https://www.praha.czso.cz.

 

Katalog fotografůHledáte-li fotografa v tomto regionu, navštivte katalog fotografů.


Chcete opravdu krásné svatební fotografie z Vaší svatby? Kvalitního fotografa můžete vybírat na Nej fotograf.cz .

 

TOPlist

optimalizace PageRank.cz