Točná

 

Souřadnice: 49°58′22″ s. š., 14°25′55″ v. d.

Točná je pražská vesnice a katastrální území, která spadá do městské části Praha 12. Leží jihozápadně od Cholupic a severozápadně od obce Dolní Břežany. Je zde evidováno 31 ulic a 413 adres. Žije zde 679 obyvatel.

V severní části území Točné, v lokalitě zvané Nouzov, se nachází sportovní letiště Točná. Jako letiště pro bezmotorové sportovní létání bylo otevřeno 31. března 1946.

Území Točné protíná mezi osadou a letištěm východozápadním směrem stavba Pražského okruhu, který se na území Točné (severně od vesnice) zanořuje do Komořanského tunelu. Z významných osobností bydlel na Točné např. Jiří Kodet.

Točná má i svůj vlastní fotbalový klub TJ Točná.

 

Historie :

Při zavedení obecního zřízení roku 1850 se Točná stala součástí politické obce Komořany; ke komořanskému statku patřila již od dob, kdy Komořany patřily zbraslavskému klášteru. Po druhé světové válce se však Točná od Komořan oddělila a stala se samostatnou obcí. V té době k území Točné patřila i část souvislé zástavby Komořan: MNV Modřany již od roku 1947 usiloval o převedení tohoto území z obce Točná do Modřan. Roku 1960 byla obec Točná připojena k obci Cholupice. Roku 1974 byla celá obec Cholupice připojena k hlavnímu městu Praze. Roku 1976 byl v Cholupicích zrušen místní národní výbor a obě vsi připadly pod přímou působnost MNV v Modřanech, na jehož působnost navazuje dnešní městská část Praha 12. Pozůstatkem po někdejším umístění místního národního výboru v Točné je ulice K výboru, pojmenovaná roku 1974.

 

Podívejte se na svatební fotografie Praha a autoškoly Praha.

 

Zdroj článku

https://cs.wikipedia.org/wiki/To%C4%8Dn%C3%A1


Chcete opravdu krásné svatební fotografie z Vaší svatby? Kvalitního fotografa můžete vybírat na Nej fotograf.cz .

 

TOPlist

optimalizace PageRank.cz