Křeslice

 

Křeslice - znak

Souřadnice: 50°1'23.88" s. š., 14°33'53.8" v. d.

Křeslice jsou městská část a katastrální území na jihovýchodním okraji hlavního města Prahy, tvořící území městské části Praha-Křeslice. Je zde evidováno 29 ulic a 235 adres, žije zde 626 obyvatel.

Městská část Praha-Křeslice má vlastní samosprávu (zastupitelstvo). Státní správu v přenesené působnosti pro Křeslice vykonává úřad městské části Praha 11 Jižní Město.

Původně byly Křeslice samostatná obec. V roce 1974 byla obec připojena spolu s dalšími obcemi rozhodnutím tehdejší vlády k Praze. Původně mělo katastrální území Křeslic rozlohu 334,8 ha. Až do 19. prosince 2002 k němu totiž nenáležela část Křeslic, jež patřila ke katastrálnímu území Pitkovice, administrativně však bylo součástí městské části Praha-Křeslice již od 25. února 2000, kdy došlo k úpravě hranice městských částí Praha-Křeslice a Praha-Uhříněves, kam Pitkovice patří.

 

Památky a významné objekty :

V nejbližším okolí Křeslic je mnoho tipů na výlet – např. dendrologická zahrada a park v Průhonicích, Milíčovský les, Hostivařská přehrada nebo aquapark v Čestlicích.

 

Historie :

První zmínky o Křeslicích se datují do 14. století, avšak osídlení zřejmě vzniklo podstatně dříve. Nejstarší dochované písemné zprávy pocházejí z časů českého krále Jana Lucemburského. Obec má ojedinělé jméno, výhodné svou výlučností. V celých Čechách se neopakuje a na Moravě se objevuje pouze jednou. Původně byla obec rozdělena na dva díly, Horní a Dolní Křeslice, z nichž jedna část připadala do sféry vlivu feudálních majitelů Průhonic a druhá církvi, a tak se vyvíjely jako samostatné obce.

Husitské bouře postihly i Křeslice, ale přesné zprávy chybějí, nicméně v okolí jsou dokumentovány vypálené dvory, zničené rybníky i vinice. Dvě části Křeslic se vyvíjely v průběhu dalších století nerovnoměrně, byly na nich patrné válečné vřavy, zvláště třicetiletá válka. V 18. století se obě části Křeslic spojily a nadále podléhaly Průhonickému panství. V roce 1848 po zrušení roboty a vrchnostenských úřadů byly obce spojovány do vyšších politických celků, v jejichž rámci si volily svoje samosprávy. Sjednocená obec Křeslice byla dále spojena s Újezdem a Kateřinkami do jedné obce politické.

 

Podívejte se na svatební fotografie Praha a autoškoly Praha.

 

Zdroj článku

https://cs.wikipedia.org/wiki/K%C5%99eslice

https://www.kreslice.cz


Chcete opravdu krásné svatební fotografie z Vaší svatby? Kvalitního fotografa můžete vybírat na Nej fotograf.cz .

 

TOPlist

optimalizace PageRank.cz