Šeberov

 

Šeberov - znak

Souřadnice: 50°00′46″ s. š., 14°30′50″ v. d.

Praha-Šeberov je dnes samostatnou městskou částí hlavního města Prahy. Je tvořen katastrálním územím Šeberov. Nachází se v městském obvodu Praha 4 a přenesenou působnost státní správy zde vykonává městská část Praha 11 v rámci stejnojmenného správního obvodu, do nějž spadají ještě Háje, Chodov, Křeslice a Újezd u Průhonic. Obec byla ku Praze připojena k 1. červenci 1974 z okresu Praha-západ.

Obec se skládá ze dvou původních sídel - Šeberova na severu a Hrnčířů na jihu. Tato sídla zatím nejsou srostlá zástavbou, ale při dosavadním tempu výstavby k tomu může brzy dojít.

Počet obyvatel Šeberova se prudce zvýšil v posledních letech, vlivem bouřlivé výstavby nových domů, typických pro aglomeraci a okrajové části metropole.

 

Památky a významné objekty :

´

Kostel svatého Prokopa: Kostel svatého Prokopa v Hrnčířích je raně gotický barokně přestavěný kostel. Nachází se v městské části Praha-Šeberov, v centru místní části Hrnčíře. Jde o jednu z nejstarších dochovaných staveb na území Prahy.

Tato malá jednolodní stavba s hranolovitou věží pochází z konce 13. století (podle jiných údajů až ze začátku 14. století). Kostel má prosté architektonické řešení bez výrazných detailů. Kolem roku 1700 byl kostel zbarokován. Z této doby pochází i vnitřní vybavení kostela – řezaný barokní oltář a lavice. Na konci 90. let 20. století byl zrestaurován.

 

Historie :

Šeberov i Hrnčíře měly vždy zemědělský charakter. První zmínka o Šeberově je z roku 1382, o Hrnčířích z roku 1412.

Po vzniku moderních obcí v 19. století byly Šeberov i Hrnčíře připojeny k Chodovu, od kterého se v roce 1909 osamostatnily s tím, že obecní úřad sídlil v Šeberově.

V okolí Šeberova najdeme veliké množství rybníků, které jsou pozůstatky rozsáhlé prameništní oblasti.

Při plánování a výstavbě blízkého Jižního Města se počítalo s rozsáhlou panelovou výstavbou i na šeberovské straně dálnice D1. Druhým plánem bylo postavit v Šeberově zónu čistého průmyslu (výzkumné ústavy, elektrotechnický průmysl). Ani k jedné z variant nakonec naštěstí nedošlo.

V severozápadní části katastru byla v roce 1979 otevřena elektrická rozvodna postavená v souvislosti se zásobováním Jižního Města elektřinou.

 

Podívejte se na svatební fotografie Praha a autoškoly Praha.

 

Zdroj článku

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0eberov

https://www.seberov.cz


Chcete opravdu krásné svatební fotografie z Vaší svatby? Kvalitního fotografa můžete vybírat na Nej fotograf.cz .

 

TOPlist

optimalizace PageRank.cz