Újezd u Průhonic

 

Újezd u Průhonic - znak

Souřadnice: 50°00′45″ s. š., 14°32′49″ v. d.

Újezd u Průhonic je katastrální území o rozloze 370,38 ha, rozkládající se na jihovýchodním okraji hlavního města Prahy, územně identické s městskou částí Praha-Újezd. Je součástí městského obvodu Praha 4, rozšířenou působnost státní správy zde vykonává městská část Praha 11.

Na území leží dvě původní sídla – Újezd (v jižní části katastru, s 15 % obyvatel) a Kateřinky (v severní části katastru s 85 % obyvatel). Hustota zalidnění v Újezdě dosahuje 607 obyvatel/km². Počet obyvatel Újezdu se prudce zvýšil v posledních patnácti letech, vlivem výstavby panelových (1993) a řadových (2004) domů v Kateřinkách, kdy se jádro obce přesunulo (společně s místním úřadem) z návsi v Újezdě do nově vznikajícího centra Kateřinek v nové zástavbě.

 

Historie :

Újezd (dříve Oujezdec) vznikl kolem roku 1483. Jeho osada Kateřinky, ležící při okraji Milíčovského lesa a Milíčovského vrchu, je o hodně mladší, první zmínka je z roku 1727. Újezd dříve ležel stranou od významnějších cest. Nejbližší dobrá silnice vedla ze Šeberova do Průhonic, z Újezda a Kateřinek vedla jen nekvalitní místní cesta do Litochleb (Chodova). Kolem roku 1788 vznikla při severním okraji Milíčovského lesa hájenka Milíčov. V Újezdě prakticky nenajdeme žádné větší památky. Nedaleko vlastní obce protéká potok Botič, najdeme tam také několik rybníků (Sukov, Návesní rybník). V roce 1850 byla ustanovena obec Újezd u Průhonic, patřily k ní i Křeslice (osamostatnily se v roce 1922). 12.7.1971 protnula katastr Újezda dálnice D1, která zpřetrhala přirozené vazby Újezda a Šeberova. U nadjezdu nad dálnicí byla později zřízena odpočívka s čerpací stanicí a fast foodem. Obec byla k Praze připojena 1. července 1974 z okresu Praha-západ. Úředně stále platný název katastrálního území Újezd u Průhonic se od té doby již běžně nepoužívá, městská část se nazývá pouze Praha-Újezd. V souvislosti s výstavbou komplexu Jižního Města se změnilo zaústění Formanské ulice (hlavní komunikace v Újezdě a Kateřinkách spojující Průhonice s Chodovem) do Chodova, nově ústí do Opatovské ulice. Jak již bylo zmíněno, Újezd získal mnoho obyvatel při výstavbě malého sídliště v Kateřinkách (stavěno 1989-1993) a v dnešní době také zástavby po levé straně Formanské ulice, kde vzniklo nové centrum městské části a 2 náměstí – náměstí Pod platanem a Kateřinské náměstí. Kateřinky tímto „přerostly“ počtem obyvatel Újezd. Postupem času také asi dojde ke stavebnímu spojení těchto dvou částí Újezda (dnes jsou okraje zástavby od sebe vzdáleny necelý 1 km).

 

Podívejte se na svatební fotografie Praha a autoškoly Praha.

 

Zdroj článku

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%9Ajezd_u_Pr%C5%AFhonic

https://www.praha-ujezd.cz


Chcete opravdu krásné svatební fotografie z Vaší svatby? Kvalitního fotografa můžete vybírat na Nej fotograf.cz .

 

TOPlist

optimalizace PageRank.cz