Kbely
Souřadnice: 50°8′0″ s. š., 14°32′58″ v. d.
Kbely jsou katastrálním územím Prahy, tvořícím území městské části Praha 19 (dřívější název Praha-Kbely). Je zde evidováno 78 ulic a 1043 adres. Žije zde 5185 obyvatel.
Nachází se zde letiště Praha-Kbely a Letecké muzeum Kbely.
Dne 18. května 1923 ze stanu ve Kbelích poprvé vysílal Československý rozhlas - „Radiojournal“.
Památky a významné objekty :
Kostel sv. Alžběty: Až do 19. století neměli kbelští katolíci žádnou svatyni, poté si adaptovali jednu ze starých stodol na nároží dnešní Vrchlabské a Železnobrodské ulice a zřídili v ní kapli zasvěcenou sv. Alžbětě. Starý hospodářský objekt dostal okna, bylo upraveno jeho průčelí na vstup do svatyně, na střechu přibyla věžička. Na hlavní oltář byl umístěn kříž z 18. století. Kaple sv. Alžběty na konci 20. století dosloužila a na začátku 21. století byla zbořena. Na sousední stavební parcele v Železnobrodské ulici se v březnu 2001 začalo podle projektu Jana Korenčíka s výstavbou nového kostela elipsovitého tvaru a s otevřenou zvonicí v popředí.
Historie :
První historické zmínky o Kbelích pocházejí z doby Přemyslovců. Podle záznamu v Zemských deskách je slavný český kníže Soběslav I., přemožitel německého císaře u Chlumce na Ústecku a budovatel románského zděného knížecího paláce na pražském hradě, roku 1130 daroval klášteru vyšehradskému se závazkem 6 voly a zrním ročně. Dále měl strážce za povinnost počastovat vyšehradské kanovníky jedenkrát za rok. Další zmínka o Kbelích, které se píší Kbela, Gbele, Quele, je v Českém archivu z druhé poloviny 14.století, kdy Kbely náležely svatovítským a vyšehradským kanovníkům za poplatek 3 kopy míšeňských ročně.
Podívejte se na svatební fotografie Praha a autoškoly Praha.
Zdroj článku
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kbely
https://www.praha-kbely.cz/