Lahovice

 

Souřadnice: 49°59′41″ s. š., 14°23′41″ v. d.

Lahovice jsou městská čtvrť a katastrální území na jihu Prahy, tvořící od 24. listopadu 1990 severní část městské části Praha-Zbraslav. Lahovický katastr má rozlohu 202,77 ha a rozkládá se na levém břehu Vltavy při jejím soutoku s Berounkou.

Osada Lahovice leží v klínu mezi Vltavou a Berounku, t. j. na pravém břehu Berounky. Do katastrálního území Lahovic spadá i osada Lahovičky, ležící severněji, na protilehlém, levém břehu Berounky.

 

Památky a významné objekty :

Vyhlídkové věže Lahovického mostu: Prakticky všechny rozhledny a vyhlídky najdeme na vrcholcích kopců, či jiných vyvýšených místech, takže hned dvojice vyhlídkových věží v údolí řeky je skutečnou turistickou raritou, přesto se zde naskýtá nejen pěkný výhled na samotnou řeku Berounku ale i na její blízký soutok s Vltavou a také celé okolí soutoku. Zajímavé jsou také z architektonického hlediska, protože jsou velmi moderní a s nápaditým praktickým provedením.

 

Historie :

Poprvé jsou Lahovice zmiňovány roku 999 v zakládací listině kláštera v Ostrově (u Davle). Roku 1829 si Berounka prorazila hlavní koryto do vedlejšího ramene do Lahovic, čímž rozdělila jejich území na dvě části a dala tak vzniknout severněji položené osadě Lahovičky, která však i nadále zůstala součástí území obce Lahovice. Do roku 1968 byly Lahovice samostatnou obcí, téhož roku byly připojeny k Praze a začleněny do městského obvodu Praha 5, přičemž byl zdejší místní národní výbor zrušen a Lahovice byly s pomocí zdejšího občanského výboru spravovány centrálně ze Smíchova. Roku 1990 byly Lahovice spojeny se Zbraslaví do jedné městské části Praha-Zbraslav.

 

Podívejte se na svatební fotografie Praha a autoškoly Praha.

 

Zdroj článku

https://cs.wikipedia.org/wiki/Lahovice


Chcete opravdu krásné svatební fotografie z Vaší svatby? Kvalitního fotografa můžete vybírat na Nej fotograf.cz .

 

TOPlist

optimalizace PageRank.cz