Břvany

 

Souřadnice: 50°24′15″s.š., 13°43′33″v.d.

Obec Břvany (německy Weberschan) se nachází v okrese Louny, kraj Ústecký.

 

Památky a významné objekty :

Kostel svatého Martina z roku 1501

Socha svatého Jana Nepomuckého z 18. století

Socha svatého Rocha z roku 1932 od H. Kwapila na soklu datovaném 1811

 

Historie :

Jméno vnzniklo ze staročeského slova břev - lávka, tedy břevno (kláda, trám) položené přes potok. Břvany znamenají ves Břvanů, lidí bydlících u břví.

Ve starých zápisech ze 14. a 15. století je jméno vsi psané spřežkovým pravopisem jako Brzwany. Chybným čtením spřeky "rz", která vyjadřuje "ř", vznikl název Brzvany, který byl od konce minulého století užíván snad i častěji pro snadnější výslovnost. Podobně břvanská kyselka je v okolí známa jako "brzvanka".

V zápisu z roku 1543 je použit tvar, který se stal základem německého pojmenování obce Weberschan: " krom mlejna webrzwanech", německý název začíná předložkou "ve" a komolí českou výslovnost. Je používán od 70. let 17. století. V letech 1854-1923 byl úřední název obce Brzvany - Weberschan.

Přesné datum vzniku osady nelze určit. Snad někdy od 12. či 13. století patřila k majetku benediktínského kláštera v Postoloprtech, který zde měl probožství latinsky zvané Cella januae vitae. Památkou je dnešní místní název "Na Celách". Asi v místě nynější fary bývala tvrz. Pravděpodobně v roce 1420, po zničení postoloprtského kláštera, se vesnice zmocnilo město Louny. Roku 1436 Břvany zapsal císař Zikmund Benešovi z Kolovrat, ale ten se jich nemohl pro lounský odpor ujmout. Louny však musely v roce 1454 vesnici vydat, protože vlastnické právo na ni nemohly nijak doložit. Přitom se zde připomíná tvrz, na níž asi v lounských službách sídlil r. 1444 Mikuláš Mnich z Kařeza a po něm blíže neznámý Charvát.

V roce 1459 byly Břvany připojeny k majetku mosteckého hradu a v roce 1514 k panství Postoloprty, jehož majiteli byli páni z Veitmile. Roku 1588 je prodala vdova po Janu Lorencovi z Veitmile Alžběta ze Žerotína Janu nejstaršímu Černínovi z Chudenic, r. 1614 je získal Štěpán Jiří ze Šternberka. S postoloprtskými panstvím vesnice sdílela další osudy: 1637 je koupil Václav Michna z Vacínova, r. 1669 Ludvík ze Sinzendorfu a konečně v roce 1692 celé panství zakoupili Schwarzenberkové, v jejichž majetku zůstalo až do vzniku Československé republiky.

 

Zdroj článku

https://cs.wikipedia.org/wiki/B%C5%99vany

https://www.brvany.cz

 


Chcete opravdu krásné svatební fotografie z Vaší svatby? Kvalitního fotografa můžete vybírat na Nej fotograf.cz .

 

TOPlist

optimalizace PageRank.cz