Černá Pole

 

Černá Pole (v hantecu Blekfíld) je městská čtvrť a katastrální území, rozdělené od roku 1990 mezi brněnské městské částí Brno-sever (většina území), Brno-střed (park Lužánky a území jižně od něj) a Brno-Královo Pole (malá část katastru na severu).

Ve čtvrti převažují hlavně dvou- a vícepatrové činžovní domy. Vedle činžovních domů zde však najdeme také panelové domy, rodinné domy či úhledné vily. V prakticky všech blocích se zde nalézá také relativní dostatek zeleně, což zvyšuje kvalitu bydlení v této čtvrti. Relativně samostatný komplex představuje rodinná zástavba Štefánikovy čtvrtě nacházející se na severovýchodě katastru Černých Polí. Plně urbanisticky samostatnou část představuje rovněž zástavba někdejší čtvrtě Lužánky, v níž se zde nalézá také největší a nejvýznamnější brněnský park Lužánky. Dalším významným parkem na území Černých Polí jsou Schreberovy zahrádky. Osu Černých Polí představuje Merhautova ulice, která patří s ulicemi Provazníkovou a Drobného k nejdůležitějším dopravním tepnám čtvrti.

 

Památky a významné objekty :

Schreberovy zahrádky: Park se rozkládá na bývalém hřbitově z let 1783–1907, ležícím původně na východní hranici bývalého katastrálního území Dolní a Horní Cejl. Po svém zrušení byl hřbitov postupně přeměněn ve vůbec první zahrádkářskou kolonii na území tehdejšího Rakouska-Uherska, pojmenovanou po svém zakladateli, ortopedovi MUDr. D. G. M. Schreber, který prosazoval léčbu svých pacientů pobytem na čerstvém vzduchu. Na přelomu 50. a 60. let 20. století byla provedena celková rekonstrukce a bývalé zahrádky byly přeměněny v park.

V 70. letech 20. století bylo v parku vybudováno dětské hřiště, které bylo při svojí obnově v 90. letech vybaveno dřevěnými průlezkami. Od října 2006 do května 2007 probíhala obnova parku. Po celou dobu svojí existence je park často využiván k odpočinku obyvateli z celých Černých Polí.

 

Historie :

Podle barvy půdy se nazývalo toto území Černá pole, později shodně s dnešním názvem Černá Pole. Velice rád se tu procházel spisovatel, novinář a divadelní kritik Josef Merhaut (* 1863), který svou sbírku sociálních povídek nazval „Černá Pole“. Pomineme-li zástavbu ulic Lidická (vznikající již od 13. století) a okolí třídy Kapitána Jaroše a náměstí 28. října (které tvoří z urbanistického hlediska samostatný celek), vznikala zástavba obytné čtvrti na náhorní plošině nad Lužánkami až od 60. let 19. století, přičemž zdejší dětská nemocnice byla otevřena již roku 1846. Do té doby bylo území dnešních Černých polí zcela bez zástavby s mnoha sady a vinicemi. Území Černých Polí v té době náleželo ke katastrálním územím Horní a Dolní Cejl, Zábrdovice (zástavba na východě, počínaje východní částí ulice Jugoslávská), Husovice (Štefánikova čtvrť), Královo Pole a Velká Nová Ulice (Lidická ulice a území jižně a jihovýchodně od parku Lužánky, a několik domů poblíž vyústění ulice Schodová do ulice Drobného). Od přelomu 19. a 20. století zde vznikala jedna z prvních brněnských vilových čtvrtí. Vytváření pokračovalo s rozkvětem v letech mezi oběma světovými válkami, kdy zde vznikla například vila Tugendhat, a dotvořena byla až v období tzv. socialistického realismu. Ve druhé polovině 60. let 20. století pak v rámci radikální katastrální reformy města Brna, na tomto území vzniká nové katastrální území Černá Pole, jehož součástí se 1. července 1979 stala také východní část zrušeného katastrálního území Lužánky. Od roku 1971 do roku 1990 byl katastr Černých Polí spolu s východní částí tehdejšího katastrálního území Lužánky součástí městského obvodu Brno III.

 

Zdroj článku

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cern%C3%A1_Pole

https://www.sever.brno.cz


Chcete opravdu krásné svatební fotografie z Vaší svatby? Kvalitního fotografa můžete vybírat na Nej fotograf.cz .

 

TOPlist

optimalizace PageRank.cz

Tvorba www stránek zdarma Webnode