České Budějovice

 

Znak České Budějovice

Souřadnice: 48°58′29″ s. š., 14°28′29″ v. d.

České Budějovice (německy Budweis, popřípadě Böhmisch Budweis) jsou statutární město a správní a kulturní metropole Jihočeského kraje. Žije zde asi 96 tisíc obyvatel. Leží v Českobudějovické pánvi na soutoku řek Vltava a Malše a nachází se v nich řada historických památek a muzeí. Pro ně a blízkost dalších historicky cenných míst (Hluboká nad Vltavou, Český Krumlov, Zlatá Koruna, Vyšší Brod atd.) jsou častým cílem turistů. Ve městě sídlí Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích a biskup římskokatolické českobudějovické diecéze.

 

Památky a významné objekty :

Katedrální kostel sv. Mikuláše: Kostel je trojlodní s trojboce uzavřeným presbytářem (kněžištěm), po jehož každé straně je sakristie s navazující kaplí. V průčelí tři mušlové niky s dřevěnými sochami sv. Václava, Mikuláše a Auratiana. Ve štítě socha Panny Marie. Sluneční hodiny na jižní straně kostela jsou z roku 1850. Zařízení kostela je převážně z 18. století.

Klášter dominikánů s kostelem Obětování Panny Marie: Dominikánský klášter s kostelem Obětování P. Marie byl Přemyslem Otakarem II. založen roku 1265 současně s městem. Kolem roku 1300 byl dokončen závěr kostela východní zeď příčné lodi, ve 20. letech 14. století severní boční loď. Poté co přečkal několik požárů byl kostel ve druhé polovině 17. století přestavěn – m.j. kolem presbytáře přibyly barokní kaple, které byly při dalších úpravách roku 1865 zase zbořeny.

Klášter kapucínů s kostelem Sv. Anny: Kostel sv. Anny byl součástí kapucínského kláštera postaveného počátkem 17. století. Kostel samotný byl postaven v letech 1615-21. Roku 1709 byl přestaven, roku 1786 v rámci josefínských reforem i s klášterem zrušen. S obnovením roku 1804 přišla i empírová přestavba.

Rabenštejnská věž: Původně gotická věž s vysokou valbovou střechou, ochozem vysazeným na krakorcích a arkýři pochází ze 14. století, její dnešní podoba je výsledkem pozdně gotických (v polovině 15. století) a renesančních úprav. V polovině 19. století následovaly ještě pozdně klasicistní úpravy. Věž byla před několika roky důkladně zrekonstruována a dnes v ní jsou městské byty.

Černá věž: Černá věž je jednou z dominant Českých Budějovic. Najdete ji hned vedle nám. Přemysla Otakara II. Byla dostavěna v roce 1577 a sloužila jako hláska a zvonice. Věž je vysoká 72,29 m. Ochoz je ve výšce 46 m nad zemí a vede k němu 225 schodů.

 

Historie :

Jméno města se odvíjí od staré osady Budivojovice. V průběhu věků výslovnost a transkripce jména mírně kolísala (v jihočeském nářečí se říká Buděj(i)ce), přídomek České se začal objevovat v průběhu husitských válek, původně stejnou měrou v češtině i němčině (Böhmisch Budweis) a v čistě územním smyslu. Od poloviny 18. století, kdy kulminovalo národnostní pnutí a název začal být brán i z národnostního pohledu, však došlo k diferenciaci: zatímco čeština dále používala České Budějovice, u Němců převážilo jméno bez přídomku (záměna nehrozila, Moravské Budějovice jsou německy Budwitz). Tento stav už přetrval navzdory tomu, že v roce 1920 československé úřady za oficiální jméno města vyhlásily České Budějovice a Böhmisch Budweis v němčině. Za protektorátu bylo oficiální jméno naopak pouze Budweis v němčině a Budějovice v češtině. Latinský název města je Budvicium.

 

Podívejte se na fotograf České Budějoviceautoškoly České Budějovice.

Seznam obcí a jejich částí

České VrbnéČtyři DvoryHaklovy DvoryKalištěMladéNemaniceNové HodějoviceRožnovSuché VrbnéTřebotovice

 

Zdroj článku

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk%C3%A9_Bud%C4%9Bjovice

https://www.c-budejovice.cz


Chcete opravdu krásné svatební fotografie z Vaší svatby? Kvalitního fotografa můžete vybírat na Nej fotograf.cz .

 

TOPlist

optimalizace PageRank.cz

Tvorba webových stránek zdarma Webnode