Haklovy Dvory

 

Souřadnice: 48°59′07″ s. š., 14°24′01″ v. d.

Haklovy Dvory jsou typickou příměstskou vsí. Kousek od velkého sídliště, končí tam městská doprava, a tak se tam začali stěhovat lidé z města. Dopadlo to ale celkem dobře, novostavby stojí na kraji vsi a jádro zůstalo zachováno. Vesnice to byla vždy malá, mezi dvěma rybníky, které nedovolily rozrůstání do stran.

Na návsi stojí stará kovárna se zvoničkou, přestavěná na jakousi dílnu, oblouk je zazděný. Dále na návsi stojí několik pěkných domů v různém stavu opravenosti, od zchátralosti do přeopravenosti. Zajímavé je, že na jednom domě je ve štuku německý nápis.

Další cenné domy jsou na cestě k Budějovicům, bohužel fasády většinou nastříkané novou omítkou přes štuky. Nebo hladká omítka a výrazné barvy.

Ke vsi také patří několik samot za rybníky. Shluk samot Nové Dvory stojí přibližně tam, co stávala středověká ves Houžná, než ji zatopil blízký rybník. Vede tam cesta kolem Houženského rybníka a pak polní cesta od Čejkovic a i od Haklových Dvorů. Je zajímavé, kolik detailů se zachovalo na tak odlehlém místě.

Ve vsi odbočuje cesta po hrázi Starého Haklovského rybníka, která pokračuje po dalších hrázích mezi Vrbenskými rybníky do Českého Vrbného. Stojí za výlet, hlavně na jaře, když na Dominu hnízdí rackové.

 

Zdroj článku

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk%C3%A9_Bud%C4%9Bjovice

https://selskebaroko.unas.cz/haklovydvory/haklovydvory.htm


Chcete opravdu krásné svatební fotografie z Vaší svatby? Kvalitního fotografa můžete vybírat na Nej fotograf.cz .

 

TOPlist

optimalizace PageRank.cz