Ďáblice

 

Ďáblice - znak

Souřadnice: 50°8'55" s. š., 14°29'10" v. d.

Ďáblice jsou katastrálním územím Prahy, tvořícím území městské části Praha-Ďáblice. Původně se jednalo o samostatnou vesnici, která byla roku 1968 připojena k Praze. Je zde evidováno 64 ulic a 853 adres. V současnosti tu žije 2969 obyvatel. Hlavní ulice se jmenuje Ďáblická.

Do území Ďáblic spadá Ďáblický háj, kde je vrch Ládví (359 m n. m., přírodní památka Ládví) a hvězdárna Ďáblice. Na území Ďáblic (směrem k Březiněvsi) je skládka Ďáblice celopražského významu.

Podle Ďáblic se jmenuje sídliště Ďáblice, které však leží na území Kobylis v městské části Praha 8. Velký Ďáblický hřbitov leží na území Střížkova, stejně jako tramvajová smyčka Sídliště Ďáblice.

 

Památky a významné objekty :

Zámek: Objekt stojí na místě bývalé tvrze. Barokní dvoukřídlý, jednopatrový zámek, přestavěný po požáru roku 1755. Zámek patřil řádu křižovníků s červenou hvězdou. Rizalit ukončen trojúhlovým štítem, na němž jsou sochy sv. Václava a andělů, dílo z okruhu Františka Ignáce Platzera. Rizalitem prostupuje zámecká kaple, zasvěcená Nejsvětější Trojici, na jejíž plackové klenbě se nachází freska se sv. Václavem z druhé poloviny 18. století. Dispozice místností obytné části se nedochovala v původním stavu, prostory byly upraveny k bytovým účelům.

Socha sv. Jana Nepomuckého: Výklenková kaple obdélníkového půdorysu z neomítnutých cihel, v ní je vyhloubena nika, zaklenutá konchou. Uvnitř na hranolovém podstavci se nachází se značně zašlým nápisem s chronologem 1767 kamenná socha klečícího Jana Nepomuckého.

Zámecká kaple Nejsvětější trojice a sv. Václava: Přirozenou dominantou starých Ďáblic je od poloviny 18. století budova křižovnického zámku, za jehož ušlechtilou fasádou uličního průčelí se poněkud nečekaně skrývá sakrální prostor zasvěcený Nejsvětější Trojici a svatému Václavu.

 

Historie :

Ďáblice se původně nazývaly Davlice, což bylo odvozeno od jména Davel.

Na území Ďáblic bylo nalezeno osídlení již z doby bronzové. První písemná zmínky však pochází z roku 1253, kdy místní statek vlastnil řád křížovníků s červenou hvězdou. V roce 1968 byly Ďáblice připojeny ke Praze.

 

Podívejte se na fotograf Praha a autoškoly Praha.

 

Zdroj článku

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8E%C3%A1blice

https://www.praha8.cz


Chcete opravdu krásné svatební fotografie z Vaší svatby? Kvalitního fotografa můžete vybírat na Nej fotograf.cz .

 

TOPlist

optimalizace PageRank.cz