Bubeneč

 

Bubeneč - znak

Souřadnice: 50°06′17″ s. š., 14°23′54″ v. d.

Bubeneč je městská čtvrť Prahy a katastrální území na levém břehu Vltavy. Součástí katastru Bubenče je i celý Císařský ostrov, Stromovka (Královská obora) a Výstaviště. Většina Bubenče patří do obvodu a městské části Praha 6, Stromovka a zástavba jižně od Buštěhradské dráhy (včetně stadionu Sparty na Letné) je součástí Prahy 7. V letech 1904–1921 byl Bubeneč městem.

 

Památky a významné objekty :

Římskokatolický kostel sv. Gotharda v Praze-Bubenči byl vybudován v pozdně barokním slohu v roce 1801 na místě současně z větší části zbouraného románského kostela, který byl připomínán již v roce 1313. Je jedinou církevní stavbou v Praze z přelomu 18. a 19. století. V roce 1809 došlo ještě k mírným úpravám stavby na základě projektu pražského architekta Josefa Zobla. Nad vchodem do kostela se nachází nevysoká věž s pěti zvony.

K roku 1278 byla při kostele doložena plebánie. Později patřil kostel pod bohnickou farnost, v roce 1772 zde byla zřízena lokálie a v roce 1787 došlo k obnovení samostatné farnosti. V současné době je duchovní správa v bubenečské farnosti zajišťována excurrendo z farnosti u kostela sv. Antonína Paduánského v Holešovicích.

 

Historie :

Bubeneč, původně nazývaný Přední Ovenec (Zadní Ovenec byl názvem vsi na místě dnešní městské části Troja), je poprvé připomínán roku 1197. Dne 26. října 1904 získala obec Bubeneč status města a zároveň jí byl udělen i městský znak. Privilegium na používání znaku však Bubeneč obdržel až 17. února 1905. Dnešní název Bubeneč je nejspíš založen na německé výslovnosti (Bubentsch) českého Vovenec[1] nebo odvozen od názvu blízké obce Bubny[2] (dnes součást katastru Holešovic), která se nacházela na předmostí dnešního Hlávkova mostu a jejíž katastr zahrnoval i dnešní Letenské sady.

Součástí Prahy se Bubeneč stal 1. ledna 1922 na základě zákona č. 114/1920 Sb. o vzniku Velké Prahy, a v jejím rámci se stal součástí obvodu Praha XIX. Od roku 1960 je území Bubenče rozděleno mezi městské obvody (dnes i městské části) Praha 6 a Praha 7.

 

Podívejte se na fotograf Praha a autoškoly Praha.

 

Zdroj článku

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bubene%C4%8D


Chcete opravdu krásné svatební fotografie z Vaší svatby? Kvalitního fotografa můžete vybírat na Nej fotograf.cz .

 

TOPlist

optimalizace PageRank.cz