Nebušice

 

Nebušice - znak

Souřadnice: 50°6′42″ s. š., 14°19′55″ v. d.

Nebušice jsou městská čtvrť a katastrální území, a od 24. listopadu 1990 pod názvem Praha-Nebušice také městská část na severu hlavního města Prahy, o rozloze 368,07 ha. Je zde evidováno 59 ulic a 859 adres.

 

Památky a významné objekty :

Kostel svatého Cyrila a Metoděje: Římskokatolický kostel sv. Cyrila a Metoděje v Praze-Nebušicích byl postaven v letech 1885 až 1886 uprostřed této obce. Jednolodní kostel v novorománském stylu byl vybaven soudobým vnitřním zařízením. Hlavní vchod do kostela je z jižní strany, západní straně vévodí věž o čtvercovém půdorysu se dvěma zvony. Hlavní oltář zdobí sousoší patronů tohoto kostela, u oltáře Panny Marie stojí křtitelnice z červeného mramoru. Varhany zhotovil v roce 1886 pražský varhanář Karel Schiffner. U kostela se nachází fara.

Nebušická farnost vznikla po dokončení kostela v roce 1886 přenesením od kostela sv. Jana Nepomuckého, který dosud leží na území farnosti. Od 1. září 2008 byly ke zdejší farnosti připojeny Horoměřice, dosud spadající pod farnost v Úněticích.

 

Historie :

První písemná zmínka o Nebušicích je z roku 1273; ve středověku byla tehdejší obec hlavně usedlostí vinařů, podobně jako například Dejvice.[1] K Praze byla dosud samostatná obec Nebušice připojena roku 1968 jako součást městského obvodu Praha 6, přičemž zde nadále zůstal zachován místní národní výbor. Roku 1990 zde pak vznikla moderní samosprávná městská část Praha-Nebušice a místní národní výbor se přeměnil v úřad městské části.

Na počátku 21. století probíhá rychlý rozvoj Nebušic, zejména v jejich východní částí (byť nová výstavba se začíná objevovat také i na okraji západním). Městská část tak zažívá podobný rozvoj, jako některé obce kolem metropole (například Jesenice, Hostivice, či Zeleneč), tj. výstavbu tzv. satelitních měst, kde žijí pražané z vyšších vrstev. V této době také byla otevřena i mezinárodní škola v Nebušicích.

 

Podívejte se na fotograf Praha a autoškoly Praha.

 

Zdroj článku

https://cs.wikipedia.org/wiki/Nebu%C5%A1ice


Chcete opravdu krásné svatební fotografie z Vaší svatby? Kvalitního fotografa můžete vybírat na Nej fotograf.cz .

 

TOPlist

optimalizace PageRank.cz