Lysolaje

 

Lysolaje - znak

Souřadnice: 50°7′31″ s. š., 14°22′25″ v. d.

Lysolaje jsou městská čtvrť, katastrální území a od 24. listopadu 1990 pod názvem Praha-Lysolaje také městská část na severu hlavního města Prahy o rozloze 247,54 ha.

 

Památky a významné objekty :

Kaple Panny Marie Sedmibolestné: Římskokatolická kaple Panny Marie Sedmibolestné v pražských Lysolajích s mariánský obrazem se nachází při tzv. zázračné studánce v Houslích. Byla postavena v klasicisním slohu v roce 1863 a později několikrát upravována.

Studánka, která je známá svou kvalitní vodou, sloužila až do roku 1967 jako zdroj vody pro celé Lysolaje a i v současnosti je její voda využívána jako dílčí vodní zdroj. Ve studánce pramení Lysolajský potok.

Kaple leží na území farnosti u dejvického kostela sv. Matěje.

 

Historie :

První dochovaná zpráva o vesnici Lysolaje pochází z roku 1225. Území Lysolají patřilo do majetku panovníka Českého království, který s ním volně disponoval. Přemysl Otakar I. toto území věnoval kapli sv. Václava při kostele na Pražském hradě. Správcové kaple si pak tuto donaci dávali potvrzovat od každého nového panovníka. Nejstarší zachovaná darovací listina pochází z roku 1227. K Praze byla původně samostatná obec Lysolaje připojena roku 1968 a začleněna do městského obvodu Praha 6. Od 24. listopadu 1990 jsou Lysolaje samostatnou městskou částí Praha-Lysolaje.

 

Podívejte se na fotograf Praha a autoškoly Praha.

 

Zdroj článku

https://cs.wikipedia.org/wiki/Lysolaje

https://www.praha-lysolaje.cz


Chcete opravdu krásné svatební fotografie z Vaší svatby? Kvalitního fotografa můžete vybírat na Nej fotograf.cz .

 

TOPlist

optimalizace PageRank.cz