Nusle

 

Souřadnice: 50°3′33″ s. š., 14°26′12″ v. d.

Nusle jsou čtvrť a katastrální území v Praze, jižně od centra. Jejich součástí je čtvrť Pankrác. Spadají z větší části do obvodu a městské části Praha 4 a z menší části (Nuselské údolí a zástavba východně od Vyšehradu) do obvodu a městské části Praha 2. Centrální část Nuslí se nachází v okolí náměstí Bratří Synků a podél ulic Táborské, Nuselské, Křesomyslovy a Otakarovy, jižně od nádraží Praha-Vršovice. Na ni navazuje park Jezerka, Pankrác podél Severojižní magistrály, čtvrť Na Děkance a Sídliště Pankrác II. V letech 1898–1921 byly Nusle městem.

Nusle jsou pro automobilisty významné především díky severojižní magistrále, která přivádí automobily z centra Prahy po Nuselském mostu a dále přes Náměstí Hrdinů na pankráckou pláň. Stále však existuje hustá doprava v údolí, která má svůj hlavní uzel na křižovatce Bělehradské ulice s Otakarovou ulicí. Hlavní směr dopravy vede od Výtoně přes Ostrčilovo náměstí kolem Divadla Na Fidlovačce do Vršovic a z Vinohrad přes náměstí bratří Synků kolem Nuselské radnice přes Palouček na Pankrác.

 

Památky a významné objekty :

Náměstí Bratří Synků • Náměstí Generála Kutlvašra • Ostrčilovo náměstí • Nuselská radnice • Nuselský pivovar • Nuselský most • Nuselské schody

 

Historie :

Nusle se začaly rozšiřovat ještě před svým přijetím k Praze v roce 1922. Jejich rozvoj začal již průmyslovou revolucí, jejímž následkem byl růst Prahy a sousedních měst, kterým byly i Nusle. Vzniklo zde železniční nádraží, byla zavedena i tramvajová trať. Většina zástavby pochází právě z konce 19. století a ze začátku 20. století, později se výstavba přesunula na jižní část Nuslí (Pankrác) a do Vršovic. V rohovém domě v Čiklově ulici 1237/17 (od roku 1940 do roku 1945 Hemina) bydlel Václav Alois Čikl, duchovní správce chrámu Cyrila a Metoděje. On sám byl popraven v Kobylisích již 4. 9. 1942, v Mauthausenu skončil život jeho manželky Marie.

Dne 13. května 1941 byl v přestřelce zraněný Josef Mašín zajat gestapáckou přesilou v ulici Pod Terebkou v Praze Nuslích, když kryl krkolomný útěk svých druhů Václava Morávka a Františka Peltána po uzemňovacím lanku vysílačky z okna ve 4. patře jednoho z místních bytu, odkud se ten den vysílalo do Londýna. V domě v Čiklově ulici 7 působil za války radiotelegrafista Obrany národa Otakar Batlička, který byl popraven v roce 1942. Po druhé světové válce začaly Nusle chátrat. Roku 1974 přemostil Nuselské údolí Nuselský most (do roku 1990 Most Klementa Gottwalda), který část čtvrti dodnes zastiňuje svojí mohutností. Po roce 1989, kdy došlo k společensko-ekonomickým změnám, se zde situace zlepšuje, některé části Nuslí (např. u. o. Pankrácké předmostí) patří k poměrně atraktivním čtvrtím.

 

Podívejte se na fotograf Praha a autoškoly Praha.

 

Zdroj článku

https://cs.wikipedia.org/wiki/Nusle


Chcete opravdu krásné svatební fotografie z Vaší svatby? Kvalitního fotografa můžete vybírat na Nej fotograf.cz .

 

TOPlist

optimalizace PageRank.cz