Nedvězí u Říčan

 

Nedvězí u Říčan - znak

Souřadnice: 50°1′5,39″ s. š., 14°39′10,15″ v. d.

Nedvězí u Říčan je katastrálním územím Prahy, tvořícím městskou část Praha-Nedvězí. Je zde evidováno 13 ulic a 97 adres. Žije zde 270 obyvatel.

Jihovýchodně od centra Nedvězí se nachází významná přírodní rezervace Mýto.

 

Historie :

První zmínku o Nedvězí nalézáme již v roce 1313, kdy se uvádí v majetku kapituly vyšehradské s Hájkem za Dubčem. Skutečné založení obce spadá pravděpodobně do období vlády Přemyslovců, kteří vlastnili veškerý majetek na východ od Prahy k Říčanům.

Název Nedvězí (Medwes, Nedwiez, Nedwěz) byl odvozen z tzv. přírodního jména (metonymie) medvěd. Původní etymologie slova zanikla a lidé si název přizpůsobili. Odtud pochází znak Nedvězí - "Medvěd na zeleném poli".

Od druhé poloviny 19.století pronikají moderní prostředky také do zemědělství a zásluhou pokrokových hospodářů, Josefa Rathouského a Františka Hubnera se objevují i v Nedvězí. Začínají se uskutečňovat důležité akce pro zlepšení životního prostředí, staví se kamenný most (1871), lávka (1881) a nová silnice od Pacova ke Kolovratům (1884).

Začátek 20.století je také mimo jiné spojen s první světovou válkou. Jména jedenácti občanů z Nedvězí, kteří položili život spolu s milióny dalších v této válce, čteme na žulovém pomníku, odhaleném již v roce 1919 v "Sadu svobody".

 

Podívejte se na svatební fotografie Praha a autoškoly Praha.

 

Zdroj článku

https://cs.wikipedia.org/wiki/Nedv%C4%9Bz%C3%AD_u_%C5%98%C3%AD%C4%8Dan

https://www.mcnedvezi.cz


Chcete opravdu krásné svatební fotografie z Vaší svatby? Kvalitního fotografa můžete vybírat na Nej fotograf.cz .

 

TOPlist

optimalizace PageRank.cz