Lipany

 

Souřadnice: 49°59′57″ s. š., 14°37′3,96″ v. d.

Lipany jsou městská čtvrť a katastrální území o rozloze 58,23 ha, rozkládající se na okraji jihovýchodního cípu hlavního města Prahy, od 24. listopadu 1990 součást městské části Praha-Kolovraty. Jsou zde evidovány 4 ulice a 50 adres. K Praze byly připojeny již jako součást obce Kolovraty roku 1974.

 

Památky a významné objekty :

Kostel sv. Martina: První kostel byl postaven před rokem 1352 a byl osově orientován k východu, vážně poškozen během třicetileté války a Švédové z něj ukradli 3 zvony. Kostel byl poté opraven provizorně a od roku 1787 byl přiřazen k faře Říčany. Měl dřevěnou zvonici a roku 1863 musel být zbourán. Na jeho místě byl postaven menší novorománský kostel s půlkruhovou apsidou a věží, zasvěcený jako jeho předchůdce sv. Martinu.

 

Historie :

První doklad o Lipanech se nachází v Deskách zemských roku 1325, kdy je tam jako soudce zapsán Havel z Lipan, předpokládaný majitel vesnice. Její název pochází od lip.

V Lipanech byly až do poloviny 18. století pouze 3 selské statky.

Od poloviny 19. století byly Lipany spolu s Tehovičkami součástí správní obce Kolovraty, k níž do roku 1867 patřilo i Nedvězí. Místní samosprávu ztratily za druhé světové války.

 

Podívejte se na svatební fotografie Praha a autoškoly Praha.

 

Zdroj článku

https://cs.wikipedia.org/wiki/Lipany_(Praha)

https://www.kolovraty.cz/cs/lipany/


Chcete opravdu krásné svatební fotografie z Vaší svatby? Kvalitního fotografa můžete vybírat na Nej fotograf.cz .

 

TOPlist

optimalizace PageRank.cz