Kolovraty

 

Kolovraty - znak

Souřadnice: 50°0′40,63″ s. š., 14°37′38,08″ v. d.

Kolovraty jsou katastrálním územím Prahy v blízkosti Říčan u Prahy v jihovýchodním cípu hlavního města Prahy. Mají rozlohu 5,903 km2. Žije zde 2992 obyvatel. Je zde evidováno 50 ulic a 818 adres. Patří do městské části Praha-Kolovraty.

Praha-Kolovraty je městská část, jejíž území tvoří katastrální území Kolovraty a Lipany. Rozloha městské části je 6,4853 km2. Rozšířeno přenesenou působnost pro její území vykonává městská část Praha 22 se sídlem v Uhříněvsi. Celá městská část patří do městského obvodu Praha 10.

 

Památky a významné objekty :

Kostel sv. Ondřeje: Vznik kostela není doložen, je možné, že se tak stalo před rokem 1250, případně v období ranně gotickém. Osídlení v jeho okolí je doloženo roku 1205, kdy zdejší tvrz vlastnil Mladota, předek slavného rodu panů z Kolowrat. První zmínka o farním kostele je z roku 1350, patronátní právo tehdy měli pánové z Kolowrat. Kolem roku 1380 získal patronát převor komendy rytířského řádu svatého Jana Jeruzalémského v Praze. Poslední předhusitské záznamy pocházejí z roku 1408 a po dlouhá léta nejsou o kostele a dění kolem něj zprávy. Za husitských bouří pravděpodobně zanikla fara. V roce 1670 byl kostel významně opraven a v roce 1767 radikálně barokně přestavěn. Přestavbu prováděl říčanský stavitel Václav Budil za přispění majitelky uhříněveského panství, vévodkyně Marie Terezie Savojské. V 60. letech 19. století byla přistavěna nová sakristie v ose kostela a přizdobena novorománským vlysem.

 

Historie :

První písemný doklad o Kolovratech se nachází na údajné listině krále Přemysla Otakara I. pro klášter Ostrov s datem 1205.

Jméno obce i slavného rodu nepochází od pozdějšího spřádacího kolovratu ani od bájí o vyvrácených kolech vozů, ale od staročeského významu slova kolovrat. Vedle starobylého lisu to byly další mechanismy s kolovratným pohybem (napínač tětivy kuše, vratidlo tkalcovského stavu, strunná kolovrátková niněra, aj.).

 

Podívejte se na svatební fotografie Praha a autoškoly Praha.

 

Zdroj článku

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kolovraty

https://www.kolovraty.cz


Chcete opravdu krásné svatební fotografie z Vaší svatby? Kvalitního fotografa můžete vybírat na Nej fotograf.cz .

 

TOPlist

optimalizace PageRank.cz