Újezd nad Lesy

 

Újezd nad Lesy - znak

Souřadnice: 50°4′32,709″ s. š., 14°39′33,692″ v. d.

Újezd nad Lesy je katastrální území u východní hranice hlavního města Prahy, které je zároveň územím městské části Praha 21. Městská část vznikla 24. listopadu 1990 a až do 31. prosince 2001 měla oficiální název Praha-Újezd nad Lesy.

 

Historie :

Obec Oujezd je poprvé zmiňována ve 14. století, kdy patřila do majetku zderazského kláštera. Ještě ve stejném století jej koupil držitel nedalekých Koloděj, člen pražského měšťanského rodu Rotlevů. Na začátku 15. století přešel do vlastnictví Doroty a Alžběty z Waldsteinu. Po bitvě na Bílé hoře koupil celý kraj od Kostelce nad Černými Lesy až po Oujezd kníže Karel Lichtenstein.

Samostatná obec Újezd vzniká 14. srpna 1921. Ve stejném roce se od něj odpojují Koloděje, naopak se k němu připojuje osada Blatov (se třemi rybníky – Chobotem, Slavětínem a Nohavičkou). Ve 20. a 30. letech 20. století zesiluje příliv nových obyvatel. Podél státní silnice z Prahy do Kolína roste množství rodinných domů, probíhá výstavba kanalizace, chodníků, koupaliště nebo hasičské zbrojnice. Do roku 1938 byla postavena Masarykova škola, obecní dům, knihovna, pošta a četnická stanice. Je zde bohatý společenský a kulturní život včetně dvou divadelních souborů.

1. července 1974 byl Újezd společně s Běchovicemi, Klánovicemi a Koloději přičleněn k hlavnímu městu a stal se součástí obvodu Praha 9. V osmdesátých letech bylo vystavěno na konci obce směrem ke Kolínu panelové sídliště a tak se velmi významně změnil počet obyvatel. Význam Újezdu nad Lesy postupně rostl s úpravami územního členění Prahy v letech 1990, 1994 a 2001. 1. července 2001 byl vytvořen samostatný správní obvod Praha 21, který vykonává přenesenou působnost státní správy pro Klánovice, Běchovice a Koloděje. 1. ledna 2002 došlo k přejmenování městské části Praha-Újezd nad Lesy na současný název Praha 21.

 

Podívejte se na svatební fotografie Praha a autoškoly Praha.

 

Zdroj článku

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%9Ajezd_nad_Lesy

https://www.ujezdnadlesy.cz


Chcete opravdu krásné svatební fotografie z Vaší svatby? Kvalitního fotografa můžete vybírat na Nej fotograf.cz .

 

TOPlist

optimalizace PageRank.cz