Letňany

 

Souřadnice: 50°8′10″ s. š., 14°30′36″ v. d.

Letňany jsou pražské katastrální území, které je totožné s územím městské části Praha 18, ležící v městském obvodě Praha 9. Do 31. prosince 2001 se městská část Praha 18 nazývala Praha-Letňany.

Městská část Praha 18 vykonávala od 1. ledna 2002 rozšířenou působnost přenesené působnosti jen pro své vlastní území.

S účinností od 1. listopadu 2007 byla městská část Praha-Čakovice (zahrnující kromě Čakovic i Třeboradice a Miškovice) přeřazena ze správního obvodu Praha 19 (Kbely) do správního obvodu Praha 18 (Letňany).[2] Nový stav se tak opět přibližuje tomu, jaký platil do roku 2001.

Rozvoj Letňan nejvíce ovlivňuje předpokládané umístění několika sportovišť a hlavního stadionu pro plánované olympijské hry, o jejichž pořádání Praha usilovala pro rok 2016 a bude zřejmě usilovat pro rok 2020.

 

Historie :

První zmínka o tehdy samostatné vesnici pochází ze 14. století. Statut obce jim byl udělen v roce 1850. V roce 1904 se v Letňanech narodil pozdější komunistický prezident Antonín Novotný. Výrazný rozvoj Letňan je spojen s rokem 1925, kdy se sem z Kbel přestěhovala vojenská továrna na letadla – LETOV a spolu s tím zde vzniklo i jedno z nejvýznamnějších československých letišť. V roce 1927 zde vzniká civilní část Vojenského leteckého ústavu studijního (dnes známého jako Výzkumný a zkušební letecký ústav), v roce 1931 přichází další letecká továrna, Avia a nakonec letecká divize koncernu ČKD.

Po komunistickém puči v roce 1948, postupně dochází k úpadku leteckých výrobců, a převrat v roce 1989 pak znamenal konec i posledního přeživšího leteckého výrobce – společnosti Letov. Ze vší slávy první poloviny dvacátého století tak do dnešních dnů zůstal jen Výzkumný a zkušební letecký ústav a samotné letiště, které v roce 2007 získala britská investiční společnost. Roku 1968 byly připojeny ke Praze, v 70. a 80. letech se zde vybudovalo panelové sídliště, v rámci jehož výstavby byla velká část starých Letňan srovnána se zemí.

Roku 1990 se staly Letňany samostatnou městskou částí, do té doby totiž spadaly pod městskou část Praha 9. Po Sametové revoluci sice nastal v letecké výrobě útlum, zároveň ale nastal rozvoj v oblasti služeb - na západním okraji čtvrti vyrostly hypermarkety Tesco a Globus. V těsné blízkosti stanice metra byla vyhlášena Národní přírodní rezervace Letiště Letňany, součást CHKO Český kras, která má zajistit klidný život populace sysla obecného.

 

Podívejte se na svatební fotografie Praha a autoškoly Praha.

 

Zdroj článku

https://cs.wikipedia.org/wiki/Let%C5%88any

https://www.letnany.cz/


Chcete opravdu krásné svatební fotografie z Vaší svatby? Kvalitního fotografa můžete vybírat na Nej fotograf.cz .

 

TOPlist

optimalizace PageRank.cz