Řepy

 

Souřadnice: 50°4′22″ s. š., 14°18′27″ v. d.

Řepy jsou katastrální území Prahy, tvořící území městské části Praha 17 v městském obvodě Praha 6. Nacházejí se na západě města, severně od vjezdu dálnice D5 do Prahy. Vesnice Řepy vznikla kolem 13. století, k Praze byla připojena roku 1968; od poloviny 80. let zde stojí sídliště. Do 31. prosince 2001 se městská část Praha 17 nazývala Praha-Řepy. Vykonává působnost pověřeného úřadu i pro městskou část Praha-Zličín.

 

Památky a významné objekty :

Kostel svatého Martina: Kostel svatého Martina v Praze Řepích je malý kamenný románský kostel s předsíní, obdélnou lodí a půlkruhovou apsidou. Kostel byl postaven v polovině 12. století, kolem roku 1225 byla na západní straně přistavěna věž a tribuna. Ve 2. polovině 18. století byl barokně upraven a zaklenut a počátkem 19. století byla v klasicistním slohu upravena věž. Svou dnešní podobu získal opravou fasády v 20. století.

Kostel svaté Rodiny: Kostel svaté Rodiny v Praze-Řepích je hlavním kostelem řepské farnosti. Je spojen s klášterem boromejek a Domovem sv. Karla Boromejského. Byl postaven v 19. století a vysvěcen roku 1861. V roce 1934 byla dokončena nová rozmanitá výmalba kostela, z které jmenujme hlavně výjevy z života svaté rodiny a velké množství andělů. Po roce 1948 byl kostel uzavřen, vybavení interiéru rozkradeno a kostel sloužil jako skladiště a garáže zemědělské techniky. Po roce 1992 byl kostel však navrácen řádu boromejek a částečně restaurovaný. V následujících letec byl díky několika finančním sbírkám zrekonstruován, hlavně jeho malby. Kostel se spolu s klášterem stal 16. srpna 2000 kulturní památkou České republiky.

Hřbitov v Žalanského ulici: Hřbitov v Praze-Řepích v Žalanského ulici se skládá ze tří hlavních částí. Je zde civilní hřbitov, hřbitov kongregace sester sv. Karla Boromejského a trestanecký hřbitov. Na trestaneckém hřbitově jsou pochovávány trestanky, které zemřely v řepské trestnici, mimo ně je v levém rohu od vstupu na hřbitov hrob loupežníka Václava Babinského, který byl po odpykání trestu až do své smrti zahradníkem v místním klášteře. (Klášter sv. Karla Boromejského - Kostel sv. Rodiny)

 

Historie :

První písemná zmínka o Řepích pochází z roku 993 ze zakládací listiny Břevnovského kláštera. V dalších stoletích se Řepy proslavily hlavně díky zločinci Babinskému, který je zde pohřbený. Bývala tu i ženská věznice. Rozvoj Řep ale nastal až po roce 1968, kdy byly připojeny ku Praze, v rámci menšího rozšíření města.

Na začátku 80. let se na jih od původní vesnice začalo postupně v několika etapách přistavovat velké sídliště pro dvacet tisíc obyvatel. Začalo se od východu, směrem od Motola a postupovalo se podél železniční trati, kde je dnes jižní část sídliště, takže bylo možné severní oblast mezi tratí a starými Řepy dokončit do roku 1991. Nejprve se vybudovala část jižně od ulice Makovského (východo-západní osa sídliště) u trati, s výstavbou mezi starými Řepy a touto ulicí se pokračovalo ještě i po roce 1990. Ačkoliv následně vzhledem k změnám společenských poměrů výstavba sídliště ustala, v plánu bylo ještě rozšíření i v budoucích letech; hlavně směrem na západ ke Zličínu. Od podzimu roku 1988 je také v provozu tramvajová trať.

 

Podívejte se na svatební fotografie Praha a autoškoly Praha.

 

Zdroj článku

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%98epy

https://www.repy.cz


Chcete opravdu krásné svatební fotografie z Vaší svatby? Kvalitního fotografa můžete vybírat na Nej fotograf.cz .

 

TOPlist

optimalizace PageRank.cz