Štěrboholy

 

Štěrboholy - znak

Souřadnice: 50°4′20″ s. š., 14°32′59″ v. d.

Praha-Štěrboholy je městská část Prahy o rozloze 296,93 ha, tvořená celým katastrálním územím Štěrboholy. Leží na území městského obvodu Praha 10. Přenesenou působnost státní správy zde vykonává městská část Praha 15 v rámci stejnojmenného správního obvodu.

Štěrboholy jsou malá čtvrť. Leží mezi dvěma výpadovkami – na Kutnou Horu (Černokostelecká ulice) a na Kolín (Českobrodská ulice). Díky tomu je v obci poměrně klid a staví se zde mnoho rodinných domků; v blízkosti obchodního centra Europark vznikly v roce 2007 i bytové domy.

V roce 2006 se zde otevřel víceúčelový sportovní areál. Jeho součástí je hřiště s umělou trávou třetí generace a dva tenisové kurty. Největší dominanta sportovního areálu je víceúčelová hala.

Na západní okraj území Štěrbohol zasahuje hostivařsko-malešická průmyslová zóna.

 

Historie :

Štěrboholy se staly známé za sedmileté války – 6. května 1757. Ten den proběhla bitva u Štěrbohol (v cizojazyčných zdrojích označovaná jako bitva u Prahy), v níž Fridrich II. Veliký rozdrtil rakouská vojska Karla Alexandra Lotrinského. V bitvě padl vynikající pruský maršál Kurt Krištof Schwerin – Fridrich to okomentoval poznámkou, že jeho smrtí povadly vavříny vítězství, poněvadž takhle zaplatil za vítězství až příliš velkou cenu.

Štěrbohole odvozeno ze slov „Štěrba- štěrbina-holá“ snad „Štěrby – holé“ a to veliké bahnité louže a lokáče, kterých tu bylo mnoho-půda mokrá – nic nerodila – holá a neplodná. Tak vzniklo nynější ŚTĚRBOHOLY. Dříve se říkalo a psalo Štěrbohole a v Štěrboholích, nyní ve Štěrboholech.

 

Podívejte se na svatební fotografie Praha a autoškoly Praha.

 

Zdroj článku

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0t%C4%9Brboholy

https://www.sterboholy.cz/


Chcete opravdu krásné svatební fotografie z Vaší svatby? Kvalitního fotografa můžete vybírat na Nej fotograf.cz .

 

TOPlist

optimalizace PageRank.cz