Dolní Měcholupy

 

Dolní Měcholupy - znak

Souřadnice: 50°3′32″ s. š., 14°33′31″ v. d.

Dolní Měcholupy jsou katastrálním územím Prahy v obvodě Praha 10. V letech 1867–1968 byly samostatnou obcí, předtím byly součástí dnes zaniklé obce Měcholupy. Převážná část katastrálního území tvoří území městské části Praha-Dolní Měcholupy. Malé území Dolních Měcholup (dubečský hřbitov a ulice U lipové aleje a Kolocova) patří do městské části Praha-Dubeč. V katastrálním území Dolní Měcholupy je evidováno 37 ulic a 465 adres. Žije zde 1 570 obyvatel.

Praha-Dolní Měcholupy je městská část tvořená větší částí katastrálního území Dolní Měcholupy. Působnost pověřeného úřadu pro městskou část Praha-Dolní Měcholupy (i pro městskou část Praha-Dubeč) vykonává městská část Praha 15.

 

Historie :

Za základ jména bývá považováno loupení měchů. A to buď měchů jako cestovních zavazadel na místní dálkové cestě, nebo měchů na ryby v místních potocích a rybnících. Může se ale jednat i o zcela jiný slovní základ, neboť je známo pojmenování i ve tvaru Nechalupy.

První doložená zmínka z roku 1293 je ve tvaru Měcholup, ale název je pravděpodobně mnohem starší a dnes již nelze určit, která ze dvou u sebe se nalézajících vsí byla prvním nositelem tohoto jména. V současnosti známe Horní a Dolní Měcholupy. Dříve se nazývaly Malé a Velké. Dolní Měcholupy byly pravděpodobně od svého pravidelného založení ve 13. století větší, a proto také nazývány Velké. Koncem 18. století však Malé Měcholupy začaly rozlohou Velké Měcholupy dohánět a počaly se tedy oboje nazývat dle polohy v krajině Malé "Horní" a Velké "Dolní".

 

Podívejte se na svatební fotografie Praha a autoškoly Praha.

 

Zdroj článku

https://cs.wikipedia.org/wiki/Doln%C3%AD_M%C4%9Bcholupy

https://www.dolnimecholupy.cz


Chcete opravdu krásné svatební fotografie z Vaší svatby? Kvalitního fotografa můžete vybírat na Nej fotograf.cz .

 

TOPlist

optimalizace PageRank.cz