Černý Most

 

Souřadnice: 50°6′17″ s. š., 14°34′24″ v. d.

Černý Most je katastrální území v severovýchodní části Prahy, na území městské části Praha 14. Na jeho území bydlelo k 31. červenci 2005 21 869 obyvatel. Černý Most se skládá téměř výhradně z panelových sídlišť, mimo to se na jeho území nachází nákupní centrum Centrum Černý Most, jehož součástí je mimo jiné multikino Cinestar a pobočky řetězců Makro a IKEA. Ve čtvrti leží dvě stanice trasy metra linky B, a to Rajská zahrada a konečná stanice Černý Most.

 

Historie :

Název Černý Most pochází od místního označení kamenného mostu nad železniční tratí do Čelákovic, černému od kouře z parních lokomotiv. Zbytky tohoto mostu jsou dosud k vidění z nového mostu v ulici Za Černým mostem, stojícího ve vzdálenosti asi 10 m od torza původního mostu.

Katastrální území Černý Most bylo vytvořeno v roce 1987 rozhodnutím NVP, a to na úkor dosavadních k.ú. Horní Počernice, Kyje a Hloubětín v rámci městského obvodu Praha 9.

Sídliště Černý Most se stavělo v několika etapách, Černý Most I s přibližně 1780 byty byl dokončen v roce 1980. Od roku 1985 se postupně staví jednotlivé stavby Černého Mostu II, kde bude po dokončení 5. stavby celkem asi 7270 bytů. Původně měly být ulice na sídlišti Černý Most II, které bylo stavěno přibližně v letech 1985 až 1992, pojmenovány podle zahraničních komunistických funkcionářů především ze SSSR (např. Pjatnického, Vozněsenského, Kuzněcovova). Ulice byly označeny tabulkami jen krátce, a v roce 1991 v souvislosti s politickými změnami po listopadu 1989 byly přejmenovány po československých letcích (např. Kpt. Stránského, Bryksova, Gen. Janouška), působících za 2. světové války v zahraničním odboji, především ve Velké Británii (RAF) a předtím ve Francii.

Nyní už bytová zástavba spolu s nákupním a zábavním Centrem Černý Most a nově vzniklým obchodním domem IKEA postupně vyplňují celý prostor mezi Kyjemi na západě a Horními Počernicemi na východě.

V roce 2001 byl na Černém Mostě natočen film Babí léto.

 

Podívejte se na svatební fotografie Praha a autoškoly Praha.

 

Zdroj článku

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cern%C3%BD_Most


Chcete opravdu krásné svatební fotografie z Vaší svatby? Kvalitního fotografa můžete vybírat na Nej fotograf.cz .

 

TOPlist

optimalizace PageRank.cz